Fantastyka Open

AKADEMIA SUPERBOHATERA

Rebel Fencing Arena

Rebel Fencing to działająca od 2014 roku szkoła szermierki. Uczymy i rozpowszechniamy szermierkę klasyczną, czyli zapomnianą sztuką walki europejską bronią białą. Od innych rodzajów szermierki wyróżnia nas podejście do walki treningowej jak do walki realnej oraz to, że trenujemy replikami broni historycznej. Podstawowy zestaw trzech broni, który każdy adept szermierki klasycznej powinien znac to: szpada dworska, szabla pojedynkowa i rapier z lewakiem. Co jakiś czas prowadzimy też warsztaty walki mieczem długim według tradycji włoskiej we współpracy z innymi grupami, a także zajmujemy się bartitsu, czyli systemem walki dla gentlemanów, które wprowadzamy na zajęciach dla zaawansowanych szermierzy.

Często odwiedzamy konwenty i festiwale fantastyki, dla DF-ów po raz kolejny przygotowujemy, jak co roku, Rebel Arenę, na której będzie można zmierzyć się z innymi przeciwnikami w walce o wieczną chwałę!

Związek Wolnych Szermierzy „Freifechter Wrocław”

Jesteśmy grupą osób, hobbystów, ćwiczących dawne europejskie sztuki walki. Od 2014 roku jesteśmy zarejestrowaną organizacją pozarządową non-profit pod nazwą Związek Wolnych Szermierzy „Freifechter Wrocław”
Jesteśmy rekonstruktorami istniejącej  w okresie średniowiecza i renesansu, na dzisiejszych terenach Polski, grupy wolnych szermierzy. Zajmujemy się odtwarzaniem i przywracaniem świetności dawnym średniowiecznym oraz renesansowym europejskim sztukom walki.
Ćwiczymy opierając się o zachowane średniowieczne  i renesansowe źródła niemieckie. Naszym celem jest możliwie wierne odtworzenie zasad fechtunku średniowiecznego w konwencji braku uzbrojenia ochronnego. Realizujemy to poprzez świadomą rezygnację przede wszystkim  z ochrony korpusu.
Uważamy że szermierz powinien być sprawny fizycznie, dlatego na treningach dużą uwagę przywiązujemy do ćwiczeń ogólnorozwojowych.  Oprócz walki długim mieczem który jest elementem przodującym, zajmujemy się  również  messerem, sztyletem, walką wręcz oraz innymi rodzajami broni. Na nasze treningi i warsztaty zapraszamy wszystkich którym leży na sercu praca nad maksymalnie wiernym odtworzeniem Dawnych Europejskich Sztuk Walki.

Polskie Stowarzyszenie Taekwon-do

„Taekwon-do jest koreańską sztuką samoobrony powstałą w roku 1955. Zostało założone przez Generała Choi Hong Hi. Nazwa oznacza tae-stopę, techniki nożne, kwon-pięść, techniki ręczne oraz do -drogę życia.
Polskie Stowarzyszenie Taekwon-do powstało pod koniec lat 80 XX wieku. Jest to jedna z pierwszych szkół Taekwon-do jakie powstały we Wrocławiu. W związku z dużym rozwojem stowarzyszenia w 2015 roku została zmieniona nazwa z Wrocławski Klub Dalekowschodnich Sztuk Walki na Polskie Stowarzyszenie Taekwon-do. Prezesem Stowarzyszenia jest Grand Master Wojciech Dolny PL 9 – 1. Jest to najwyższy stopień mistrzowski w Polsce i na świecie.
Celem stowarzyszenia jest rozwój Taekwon-do w Polsce oraz szerzenie wiedzy na temat tej sztuki walki. Stowarzyszenie współdziała z innymi organizacjami działającymi na terenie Polski oraz zagranicą. Organizujemy treningi taekwon-do, kursy samoobrony głównie dla pań, seminaria szkoleniowe, obozy wypoczynkowe, pokazy, wyjazdy na zawody, w tym na mistrzostwa Europy i Świata, często są również organizowane seminaria z mistrzami z innych sztuk walki np. karate, ju-jitsu, kung-fu i inne. Prowadzimy zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem.

Więcej informacji na http://www.wkdsw.strefa.pl/aktu.html

Akademia Baguazhang – Szkoła Tradycyjnego Kung Fu, Qigong

Baguazhang, czyli “Dłoń Ośmiu Trygramów” to chińska sztuka, której najbardziej charakterystyczną cechą jest poruszanie po okręgu koła, ciągła zmiana kierunku i prędkości stosowanych technik oraz kolisty tor ruchu kończyn. Praktyka Baguazhang przynosi duże korzyści zdrowotne – ćwicząc rozbudowuje się energię wewnętrzną Qi oraz wzmacnia jednocześnie mięśnie, ścięgna i kości.

Więcej informacji: www.gongfu.com.pl

HES Gym&Fitness

HES Gym&Fitness to  prestiżowy kompleks sportowy w Leśnicy.

Charakteryzują Nas: przyjazna, rodzinna atmosfera, indywidualne podejście, wykwalifikowana kadra, profesjonalny sprzęt, przestronne sale, komfortowe szatnie i wiele innych.

Instruktorzy z HESgym poprowadzą na DF fantastyczne, aktywne i rozbudzające poranki dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, poziomu motywacji i zaawansowania, aby w przyjaznej atmosferze zadbać o naszą kondycję fizyczną.

Gwardia Gryfa

Gwardia Gryfa nie tylko zapewni oprawę naszej Gali, ale również poprowadzi warsztaty!

Grupa zaprasza do udziału w warsztatach średniowiecznej włoskiej żonglerki chorągwiami, które poprowadzi dla Was sam trener Gwardii Gryfa: Dawid Owczarek, pasjonat pracy zespołowej o iście włoskim charakterze. Towarzyszyć mu będą prawdziwi Sbandieratori. Gwardia Gryfa w swojej pracy czerpie inspirację od mistrzów z Toskanii, gdzie w średniowieczu narodziła się uprawiana przez nich dyscyplina. Z wielowiekowej włoskiej tradycji pozostawili to, co najefektowniejsze: elegancje ruchów i spektakularność rzutów chorągwiami. Do udziału w warsztatach zapraszamy każdego, bez względu na wiek i płeć – liczy się pasja i wspólna zabawa. Zostaniecie nauczeni podstawowych technik manipulacji flagą oraz kilku rzutów, a pod koniec uczestnicy wykonamy wspólnie prostą, ale efektowną chorografię chorągwiarską.

WIOSKI FANOWSKIE

Zakon Świętego Płomienia

Obóz Zakonu Świętego Płomienia jest siedzibą post-apokaliptycznego bractwa skupiającego najambitniejsze osoby pozostałe po wojnie nuklearnej. Jego członkowie zajmują się eksploracją miejsc opuszczonych, grami terenowymi, cosplayem, organizacją życia w trudnych warunkach i rozrywką w świecie pozbawionym życia. Zakon Świętego Płomienia organizuje turniej Juggera, czy Rzutu kapslem, nie zapomnij wpaść do nich potrenować przed zawodami!

Punkty Programu:
-[TURNIEJ] Jugger 2017-07-08 godz.16:00
-[TURNIEJ] Rzut kapslem 2017-07-08 godz.14:00

Czarny Kur

Wioska drużyny Czarny Kur jest obozem Słowian Zachodnich z okresu wczesnego średniowiecza (ok. V-XI w.). Jej mieszkańcy prowadzą spokojne życie ludzi ówczesnej epoki składające się z gotowania, rękodzieła, nauki run i rozrywki przy grach planszowych. Dużą część życia Słowian pochłaniały również treningi bojowe z orężem, czy konserwacja zbroi. W wiosce będzie można wziąć czynny udział w życiu jej mieszkańców.

Punkty Programu:
-[WARSZTATY] Nauka gry w hnefatafl 2017-07-07godz. 17:00
-[WARSZTATY] Nauka czytania run i głagolicy 2017-07-08 godz.12:00
-[WARSZTATY] Tworzenie naczyń i grzechotek z gliny 2017-07-08 godz.13:00
-[WARSZTATY] Tworzenie naczyń i grzechotek z gliny 2017-07-08 godz.15:00
-[WARSZTATY] Nauka gry w hnefatafl 2017-07-09godz. 11:00
-[WARSZTATY] Nauka czytania run i głagolicy 2017-07-09 godz.12:00

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „ NYSA 32”

Wioska tworzona przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Nysa 32 wiernie odtwarza życie obozowe żołnierzy 32 Regimentu Piechoty armii Pruskiej z okresu wojny siedmioletniej (XVIII w.) stacjonującego na terenie nyskich fortów. W wiosce prężnie kwitnie życie obozowe, które zgodnie z ówczesnymi regulaminami armii bogate jest w treningi bojowe, musztrę, ćwiczenia obsługi karabinów czrnoprochowych i strzelania. Jak w każdej armii nie zabraknie również rozmów przy ognisku i rozrywki rozładowującej każdy stres.

Punkty Programu:
-[WARSZTATY] Nauka Musztry Pruskiej 2017-07-08 12:00
-[WARSZTATY] Obsługa karabinu czarnoprochowego 2017-07-08 14:00
-[WARSZTATY] Obsługa karabinu czarnoprochowego 2017-07-09 11:00


KONCERTY

Dziwoludy

Dziwoludy to grupa, którą połączyła pasja muzyczna i…  średniowiecze. Odłączyli swoje gitary, wzmacniacze, multiefekty i chwycili za proste, nigdy nie strojące drewniane instrumenta. Zaczęli przekopywać się przez odmęty internetów, by wydobyć  zapomniane melodie. Eksperymentując znaleźli swoje własne brzmienie. Przywdziali zgrzebne sukmany i tak wędrują traktem od zamków, grodów po obozowiska. Przygrywają na biesiadach i turniejach sławiąc pieśnią czas dawnych Słowian. A i do tańca wybiorą skoczną nutę.
Mimo, że pojawili się już na wielu festiwalach, turniejach i zlotach w kraju, to nie łatwo takie Dziwoludy spotkać. Pozwólcie im się zabrać do średniowiecza!

Rhiannon

Rhiannon – to zespół muzyczny z Wrocławia wykonujący szeroko pojętą muzykę celtycką (głównie irlandzką). Podczas naszych koncertów przenosimy słuchacza do świata muzyki folkowej zielonej wyspy.
Wykonujemy naszą muzykę na rzadkich, typowych dla tej muzyki tradycyjnych instrumentach, takich jak mandolina, banjo tenorowe, bodhran irlandzki, harfa celtycka, bouzouki irlandzkie, czy flety irlandzkie.
W skład zespołu wchodzi sześciu muzyków:
Anita Janukiewicz (skrzypce, altówka wokal), Małgorzata Modrzejewska (wokal), Ekaterina Pervezentseva (Bodhran, łyżki), Piotr Głowacki (tin i low whistle), Stanisław Marinczenko (bouzouki irlandzkie, gitara, harfa, wokal), Bartłomiej Ostaszewski (gitara, banjo, mandolina, wokal).
W swojej dotychczasowej karierze mieli już okazję w kraju i zagranicą, w Polsce w takich kultowych pubach jak „Stary Port” w Krakowie, „Brogans” w Poznaniu, czy „Stary Klasztor” we Wrocławiu, oraz na festiwalach, takich jak Festiwal Muzyki Celtyckiej „Zamek” w Będzinie, Celtyckiej nocy pod Szrenicą w Szklarskiej Porębie, czy choćby na jednym z najstarszych polskich festiwali szantowych „Wiatrak” w Świnoujściu.
Więcej informacji o zespole na ich stronie internetowej https://rhiannon.pl/

Pokaz i warsztaty tańca tribal 

Tribal fusion to nowoczesny taniec orientalny stanowiący kombinację wielu współczesnych stylów. Jest mozaiką przeciwieństw wymagającą harmonii pomiędzy siłą, gracją, wyrazistością ruchu oraz płynnością. Tancerka pokazuje swoje niesamowite umiejętności techniczne oraz płynność ciała, wkomponowane w rytm muzyki elektronicznej, etnicznej. W piątek zapraszamy na pokaz Into the Void, przygotowany przez trzy wrocławskie grupy taneczne: Mahakala, Sin Nombre Tribe oraz Tatsu. Zaprezentujemy się przed wami w serii choreografii tanecznych. Kolejno wyrażać one będą postęp zepsucia przemieniającego serca istot zamieszkujących naszą wyobraźnię w mroczną, zimną i bezlitosną przestrzeń Pustki.

W sobotę odbędą się warsztaty taneczne dedykowanym osobom zajmującym się LARPem. Na zajęciach poznany kilka krótkich kombinacji tanecznych w stylu tribal fusion: wojownika, maga oraz łotra. Omówimy cechy oraz mechanikę ruchu wymienionych postaci.

alicjacyganik.wixsite.com/alicja-tribal

Tuatha & Ellorien Irish Dance

Tuatha & Ellorien Irish Dance to wrocławski zespół tańca irlandzkiego. Połączyła nas pasja do tańca. Stale ją pogłębiamy podczas ćwiczeń, prób i warsztatów oraz staramy kierować się nią w codziennych wyborach. Na stylistykę naszych choreografii miała wpływ współpraca z Sarah Clark TCRG – solistką znanych na całym świecie spektakli tanecznych Lord of the Dance oraz Feet of Flames. Obecnie współtworzymy multimedialny spektakl Eachtra (czyt. achtra; w jęz. irl. oznacza ‚podróż’) wraz z zespołem JRM z Poznania w którym jednoczą się muzyka, taniec, słowo i obraz.

W repertuarze zaprezentujemy irlandzkie tańce solowe w butach miękkich – dające większe możliwości interpretacji scenicznej, zawierające elementy tańca klasycznego; efektowny oraz zawsze wzbudzający entuzjazm publiczności step irlandzki. Nasze choreografie cechują się indywidualnością, wzbogaconą przez charakter dobranej muzyki oraz stroje.
Podczas warsztatów nauczymy podstawowych kroków tańca irlandzkiego, wykorzystywanych następnie do wspólnej zabawy tzw „ceili”.

Centrum Flamenco – wrocławska szkoła tańca

Mamy przyjemność poinformować, że w ramach Fantastyki Open zaprezentuje się u nas Centrum Flamenco – wrocławska szkoła tańca. Dragonitas Del Fuego to kobiety, które na co dzień występują w rolach bizneswoman, pielęgniarek, programistek czy nauczycielek i od wielu lat każdą wolną chwilę wykorzystuje na to, by wspólnie tańczyć flamenco pod okiem Katarzyny Radułowicz i Lili Bochenkiewicz.  Dbają o precyzję i elegancję ruchu, kolekcjonują piękne sceniczne stroje i akcesoria flamenco z Hiszpanii. Przede wszystkim jednak czerpią  przyjemność z tańczenia razem i bawią się tym, co robią. Podczas ich spotkań panuje niezwykła atmosfera, zresztą poczujesz ją na występach. Pasja,  radość, taniec. Flamenco!

Artystki można było je podizwiać na Euro 2012 we Wrocławiu, projekcie Mosty ESK 2016, Europejskiej Nocy Muzeów i kolejnych edycjach festiwalu „Sztuka Łączy Pokolenia” czy  w superwidowisku „Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show”.

POZOSTAŁE

Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI

Grupa zapalonych miłośników Japonii, których celem jest popularyzowanie kultury japońskiej w Polsce i odkrywanie Polski przed Japończykami. Swoje działania koncentruje przede wszystkim we Wrocławiu, jednak ich przedstawicieli można spotkać na różnych konwentach i wydarzeniach w całym kraju. W trakcie kilkuletniej działalności zorganizowali m. in. festiwale NAMI Airando i NAMI Budo Matsuri oraz kilka pokazów artystycznych z udziałem gości z Japonii. Zajmują się także organizacją pokazów, warsztatów i zajęć z różnych dziedzin japońskiej kultury, których część będziecie mogli samodzielnie odkryć na Dniach Fantastyki – czy to gry planszowe shogi i go, czy warsztaty ubierania kimona, czy pokazy szermierki kendo oraz tradycyjnego kabaretu rakugo.

Centrum Gier Fabularnych Furia

Jak to miało miejsce w ostatnich latach Centrum Gier Fabularnych FURIA zagości w fosie i rozstawi w niej strzelnicę ASG, gdzie każdy będzie miał szansę sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu do celów nieruchomych z wykorzystaniem broni ASG, czyli wiernych replik prawdziwej broni, strzelających plastikowymi pociskami. Ponadto przy strzelnicy będzie znajdować się mini sklepik z oryginalnymi artykułami z zakresu militariów i gadżetami postapo.

 

Wrocław Wanderers – Quidditch Team

W listopadzie, po trwających kilka miesięcy przygotowaniach, Majka i Adrian założyli Wrocław Wanderers – kolejną polską drużynę quidditcha. Sport znany wszystkim głównie z serii książek o małym czarodzieju ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, w świecie mugolskim. Wcale nie trzeba posiadać magicznych zdolności, by wsiąść na miotłę (w wersji europejskiej – rurkę pcv) i założyć opaskę ścigającego, obrońcy, pałkarza czy szukającego. Wyśmienita zabawa i ogromna dawka sportowych emocji towarzyszą każdej minucie spędzonej przez zawodników na murawie owalnego boiska. To co dzieje się podczas rozgrywek na początku może wydawać się chaotyczną bieganiną, ale całość zagrywek, taktyk i treningów jest dokładnie opracowywana przez sztab trenerski.
Według rulebooka, którego co sezon wydaje International Quidditch Association zawodnik musi mieć ukończony 16 rok życia. Wanderersi to ludzie w różnym wieku, od osób z liceum aż po dorosłych trzydziestolatków, i o różnych zainteresowaniach, tak też w drużynie znajdują się osoby studiujące, pracujące i uczące się. Wśród członków nie brakuje matematyków, edytorów tekstu, sushi masterów, fotografów, filmowców, redaktorów, tancerzy, prawników, byłych zawodników koszykówki, piłki nożnej czy ręcznej a nawet biegaczy. Wszyscy Ci ludzie tworzą jedną, zgraną paczkę i na co dzień są po prostu przyjaciółmi.
Wrocław Wanderers zajęli trzecie miejsce na Mistrzostwach Polski w Quidditchu, po zaledwie trzech miesiącach treningów, a w maju, na Slavic Cup, zmierzyli się nie tylko z polskimi, ale także z zagranicznymi drużynami zajmując piąte miejsce.
https://facebook.com/wroclawwanderers

Dorigami

Dorigami to poznańska inicjatywa powstała w 2012 roku. Naszą pasją jest japońska sztuka składania papieru – Origami. Prowadzimy warsztaty dla dzieci, młodzieży, jak również osób dorosłych. Tworzymy dekoracje pomieszczeń, lokali, oraz składamy modele na zamówienia. Ostatnio coraz częściej jeździmy po całej Polsce – prowadząc zajęcia na konwentach, piknikach, czy różnego rodzaju imprezach. Aktualnie ekipę tworzą Dominik i Adrianna.