Fantastyka zainspiruje Wrocław

Fantastyka pozwala kreować światy, ich mieszkańców i technologię, o jakiej możemy w danym momencie tylko marzyć. Napędzana siłą ludzkiej wyobraźni stwarza życie i technikę zupełnie odmienne od tego, co nas otacza. Ale to wcale nie oznacza, że rzeczywistość nie dogoni wyobrażeń. Wielu naukowców i badaczy, zafascynowanych możliwościami zawartymi w literaturze, stworzyło rzeczy i pojęcia, które dziś stanowią integralną część naszego świata.

A przecież fantastyka inspiruje nie tylko w kategorii naukowej, ale także literackiej. Gdyby nie fascynacja chociażby stworami żyjącymi w wierzeniach ludowych, podaniach, legendach i mitach, to nigdy nie powstałyby taka fenomenalne dzieła, jak chociażby poważnych rozmiarów powieść Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena czy seria Georga Martina Gra o tron. Gdyby nie chęć kosmicznych wojaży nie byłoby, kultowych już Gwiezdnych wojen. Nieograniczona ludzka wyobraźnia pozwala dotrzeć w najodleglejsze miejsca wszechświata i umożliwia podróże międzywymiarowe. Dopuszcza istnienie smoków, goblinów, orków, elfów albo facetów w czerni i całego gro międzygalaktycznych istot.

Nas fantastyka inspiruje od trzynastu lat i dzięki temu tworzymy festiwal przeznaczony dla wszystkich, zwłaszcza fanów fantastyki wszelkiego rodzaju. Rokrocznie przybywa do nas kilka tysięcy uczestników, aby spotkać się z pisarzami, twórcami gier czy komiksów. Wysłuchują prelekcji, biorą udział w warsztatach – po prostu świetnie się bawią. Odwiedzają nas czarownice i rycerze, szturmowcy i Jedi – u nas spotkać możesz każdego.

W tym roku postawiliśmy na współpracę z wrocławskimi bibliotekami, aby pokazać, że Dni Fantastyki to impreza nierozerwalnie związana z miastem Wrocławiem, choć skierowana nie tylko do jego mieszkańców.

AKCJE PARTNERSKIE

Czytamy Fantastykę w Miejskich Bibliotekach Publicznych

„Czytajmy fantastykę” , to akcja która od 14 czerwca rozpoczyna się w wybranych bibliotekach sieci MBP w ramach projektu „Fantastyka Inspiruje”. Miejskie wypożyczalnie przygotują kilka zachęt dla czytelników, którzy sięgną po książki z półek z fantastyką.

Wszyscy goście festiwalu literatury i popkultury – Dni Fantastyki 2017 odbywającego się w leśnickim Centrum Kultury „Zamek” będą wyróżnieni i promowani na stronie www.biblioteka.wrocl.pl, a ich  łatwiejsze do wyszukania aż do końca lipca 2017.  Jednak nie tylko  przestrzeni wirtualnej wyróżnione będą fantastyczni pisarze. Półki pełne fantastyki zostaną wyróżnione logotypem Dni Fantastyki we wszystkich 37 filiach MBP na terenie miasta!

Biblioteki przygotowały również konkurs dla swoich czytelników posiadających elektroniczną kartę biblioteczną. Wszystkie zasady i pełen regulamin konkursu zostanie ogłoszony 19 czerwca na stronie MBP. Zadaniem postawionym uczestnikom, będzie rozpoznanie pochodzenia fragmentów największych dzieł z gatunku fantastyki oraz napisanie rekomendacji dla innych czytelników, dlaczego warto czytać literaturę wyobraźni. Dla najlepszych przewidziano nagrody postaci trzydniowych karnetów na Dni Fantastyki.

Fantastyka Inspiruje w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Fantastyka Inspiruje również w Dolnośląskiej Bibliotece  Publicznej we Wrocławiu. Położona na rynku biblioteka zaprasza na noc wypełnioną literaturą i kulturą fantastyczną już 23 czerwca od godziny 19:00 do 4:00!

W programie nocy pod hasłem „Fantastyka Inspiruje” na uczestników czeka sporo atrakcji. Będzie to między innymi kolejna edycja prowadzonych tam spotkań dyskusyjnych. Tym razem tematem przewodnim będą „Amerykańscy Bogowie autorstwa Neila Gaimana. Jest to opowieść o współczesnym świecie, o przemijaniu wartości, konflikcie pomiędzy tym co nowe a tradycjami, które powstawały przez wieki. Opowiada o pasji, miłości, nienawiści i śmierci, o codziennych problemach i rozterkach trapiących nas ludzi na początku nowego tysiąclecia.

Na czytelników DBP czeka również dyskusja na temat literatury fantastycznej, obecnych inspiracji i trendów, a także jak fantastyka powstawała i zmieniała się przez dekady i pokolenia, skąd były brane inspiracje i jak ewoluowały do dzisiaj, jak systemy polityczne, społeczne oraz trendy kształtują literaturę.

W programie zaplanowana jest również prezentacja Festiwalu Dni Fantastyki 2017. Informacja na temat gości imprezy i ich twórczość, przedstawienie punktów programu – największe atrakcje, jak motyw przewodni wpisał się w program konwentu, nowości programowe, które pojawiły się w tym roku.

Dodatkow, przez całe wieczorne spotkanie w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej na odwiedzających będą czekać gry planszowe, w tym m.in.. Takenoko, Dixit 5: Marzenia , Carcassone, Talisman: Magia i Miecz, Wsiąść do Pociągu: USA, Magia i Myszy, Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie, Zimowe Opowieści, Catan, Wojownicy podziemi, The Others, Przebiegłe Wielbłądy, Cyklady, Kanagawa.

Konferencja Stowarzyszenia Badaczy Popkultury Trickster – „Uniwersum Marvela vol. 2”

23 i 24 czerwca Stowarzyszenie Trickster zaprasza na drugą edycję konferencji poświęconej uniwersum Marvela. Organiatorzy Chcą skupić się m.in. na konwencji superbohaterskiej w ujęciu Marvela, zarządzaniu i projektowaniu uniwersum oraz realizacjach konwencji gatunkowych
Fikcyjne uniwersum stworzone na potrzeby produktów firmy Marvel jest jednym z najbardziej intrygujących, a jednocześnie skomplikowanych wytworów popkultury współczesnej. Uniwersum to – a w zasadzie multiwersum – przekracza obecnie granice jednego medium, ma rzesze zagorzałych fanów na całym świecie i bogatą historię (zarówno tę fikcyjną, jak i rzeczywistą). Dla badaczy popkultury w różnych jej aspektach jest to temat, którego analiza może przynieść korzyści poznawcze wykraczające daleko poza analizy pojedynczych tekstów kultury przynależnych obecnie Marvel Entarteiment.
W 2014 roku na konferencji „Uniwersum Marvela”, współorganizowanej przez Stowarzyszenie Trickster i Koło Filmoznawców Uniwersytetu Opolskiego, organizatorzy chcieli stworzyć możliwość konfrontacji perspektyw, z jakich można przyglądać się uniwersum Marvela. Rok 2017 wydaje się dobrym momentem, by kontynuować te rozważania. Na drugą edycję konferencji – tym razem organizowaną we Wrocławiu – Stowarzyszenie Trickster chce zaprosić literaturoznawców, historyków sztuki, badaczy komiksu, filmu, gier wideo i innych mediów, w których pojawiają się wątki i postaci z uniwersum Marvela, ale też kulturoznawców zajmujących się kulturą wizualną, socjologów, szczególnie tych zainteresowanych kulturą fanowską, psychologów i pedagogów badających wpływ wytworów kultury masowej na odbiorców.
W ramach konferencji odbędą się dwa wydarzenia towarzyszące. 23 czerwca odbędzie się spotkanie z dr. Tomaszem Żaglewskim, autorem książki „Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego”, 24 czerwca zaś projekcja videocastu Scotta Niswandera z NerdSync, przygotowanego specjalnie na okoliczność konferencji. Szczegóły już wkrótce w programie wydarzenia na stronie tricksterzy.pl