MURAL

wykonany na ścianę  otaczającego Zamek muru wielkości 10mx4m

Projekt muralu stworzony będzie w stylistyce fantastycznej ale jego temat będzie nawiązywał do postaci historycznie związanych z leśnickim zamkiem. Autorem projektu i wykonawcą będzie Artur Wabik.  

Artur Wabik – artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, recenzent komiksowy Instytutu Książki w Krakowie. W latach 2003-2012 wydawca komiksów, w latach 2012-2014 prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Od końca lat dziewięćdziesiątych związany ze street artem, autor wielu murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego konkursu na mural Mall Wall Art, w wyniku którego na fasadzie budynku Galerii Krakowskiej zrealizowano mural o łącznej powierzchni ponad 1.400 metrów kw.

Wystawa przekrojowa twórczości Sebastian Skrobola.

Na wystawie zaprezentujemy w dużych formatach blisko 20 prac wrocławskiego artysty-grafika. Wystawa będzie okazją do zapoznania się z całym spektrum możliwości tego artysty. Tematyka prac będzie nawiązywać do głównego tematu tegorocznych Dni Fantastyki – grozy i mrocznych baśni. 

Sebastian Skrobol – ur. 1987 wrocławski twórca komiksowy, wielokrotnie wyróżniany w festiwalowych konkursach za swoje krótkie formy komiksowe. Jego prace publikowane były w różnych katalogach, albumach zbiorczych i antologiach. Zawodowo pracuje jako ilustrator i grafik (głównie na potrzeby gier). Na koncie ma dwa albumy komiksowe „Quiet little Melody” i  „Mute”

http://www.skrobol.com

 Wystawa główna „MIECZE EUROPY”

Jak powstał pierwszy miecz? Jak wykuwa się damascenizowaną głownię? Czy mieczom nadawano imiona? Czym władali Rzymianie a czym rąbali Barbarzyńcy? Jak pasowano rycerzy? Co szczególnego było w mieczu Rolanda i jak wyglądał prawdziwy Ekskalibur? Czym jest miecz pierścieniowy? Czy wikingowie kuli swe miecze? Dlaczego Spartanie walczyli blisko przeciwnika?

Wystawa śledzi historię i symbolikę miecza na przestrzeni 3400 lat, od jego powstania w epoce brązu do wieku XVII, kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni. Przedstawia ewolucję technologii wykonania, kształtu, rozmiaru i sposobów użycia, znaczenie symboliczne i rytuały związane z mieczem, przybliża sylwetki najsławniejszych mieczy w historii, pokazuje proces kucia głowni damascenizowanej. Ukazuje przepływ technologii i idei przez epoki i regiony w skali kontynentu. W mieczu i jego idei bowiem ogniskuje się przebogata historia i kultura Europy.

Wystawa „MIECZE EUROPY” to:

  • wybór ok. 60 kopii mieczy wykonanych z brązu, żelaza i stali,
  • bogate opisy oraz tablice tematyczne,
  • 2 filmy edukacyjne
  • instalacje przestrzenne („Węzeł Gordyjski”, „Ekskalibur”, „Miecze Gruwnaldzkie”),
  • eksponaty uzupełniające (miecze, pancerze, tarcze),

Autorem wystawy jest Igor Górewicz – autor wystaw edukacyjnych, wydawca, producent, muzyk, konsultant filmowy i teatralny, reżyser walk (brał udział w niemal dwudziestu produkcjach filmowych). Miecze fascynowały go od dzieciństwa – jest to więc wystawa stworzona przez pasjonata, który swoje zamiłowanie do mieczy przekuł w zawód.