Goście

GOŚCIE DNI FANTASTYKI 2017

 

Aneta Jadowska

Filolożka, wielbicielka pomysłów niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii. Nie interesują jej małe wyzwania – skoro już spełnia swe dziecięce marzenia o pisaniu powieści, nie ma powodu, by się ograniczać. Tak powstała sześciotomowa seria o Dorze Wilk, toruńskiej policjantce-wiedźmie. Nie lubi bezczynności i nudy, więc kończąc prace nad heksalogią, już obmyśla kolejne powieści.

Marek Grzywacz

Mieszkaniec Józefowa koło Otwocka i absolwent politologii, pisze z powołania i zamiłowania, więc poświęca słowu pisanemu większość dostępnego mu czasu. Debiutował literacko w magazynie „Fantastyka: Wydanie Specjalne” w 2010 roku, z „Nową Fantastyką” związał się na dłużej jako publicysta. Stara się robić dużo rzeczy na raz – aktywnie zajmuje się publicystyką, redagowaniem tekstów, tłumaczeniami i wszystkim, co przynosi mu świat.

Kazimierz Kyrcz Jr

Prozaik, poeta, felietonista, okazjonalnie także tłumacz, mieszkający w Krakowie. Jego utwory zostały przetłumaczone na angielski, rosyjski, czeski oraz słowacki, a na podstawie opowiadania napisanego wspólnie z Łukaszem Śmiglem nakręcono film „Head to Love”, wyreżyserowany przez Amerykanina Vana Kassabiana. Ma na koncie dziesięć książek; ostatni zbiór opowiadań „Femme fatale” trafił do księgarń w połowie 2015 roku.

Michał Jakuszewski

Polski tłumacz literatury fantastycznej, z zawodu lekarz radiolog. Najbardziej znany z tłumaczenia cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” Georrge’a R.R. Martina. Członek fandomu fantastyki od 1981, kiedy to wstąpił do łódzkiego klubu Phoenix. Zaczynał od tłumaczenia wydawnictw klubowych, a od 1991 zajmuje się tym zawodowo. Tłumacz około stu książek takich autorów, jak George R.R. Martin, Steven Erikson, Glen Cook, David Brin, Ted Chiang, John M. Harrison i Robert Holdstock.

Rafał Kosik

 

Jest niedokończonym architektem. Po trzech latach przerwał studia na Politechnice Warszawskiej, aby założyć własną firmę – agencję reklamową Powergraph. Pisze od dawna, chyba od pierwszych klas szkoły podstawowej, ale na poważnie ujawnił się opowiadaniem „Pokoje przechodnie” w miesięczniku „Nowa Fantastyka” (nr 9/2001). Potem było kilkadziesiąt opowiadań, publikowanych głównie w „Nowej Fantastyce” i „Science Fiction”.

Kasia Sienkiewicz-Kosik

 

Redaktor i wydawca książek. Współwłaścicielka wydawnictwa Powergraph. Od pewnego czasu scenarzystka filmowa; z wykształcenia historyk sztuki. Wydane i redagowane przez nią książki były wielokrotnie nagradzane, m.in. Nagrodą im. Janusza A. Zajdla, Nagrodą im. Jerzego Żuławskiego, Książką Roku IBBY; były także nominowane do Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia.

Krzysztof Szafrański

Szef biura projektowego wydawnictwa Rebel. Wcześniej dyrektor handlowy wydawnictwa Kuźnia Gier i marketingowiec w Grannie i Goliath Games. Od lat zajmuje się popularyzowaniem gier planszowych, karcianych i fabularnych. Organizator m.in. Drużynowych Mistrzostw Europy Warhammera Fantasy Battle. Współorganizator ogólnopolskich konwentów. Fan form postteatralnych.

Piotr Koryś

Twórca RPG-ów, wydawca RPG-ów, gracz w RPG. Od ponad 20 lat gra w gry fabularne, od około 12 lat je tworzy. Zadebiutował na łamach „Magii i Miecza” przygodami i tekstami do „Deadlands: Martwe Ziemie”. Fascynacja tym systemem została doceniona przez Pinnacle Entertainment Group – najpierw pracował przy „Deadlands Reloaded”, ale szybko zaczął pracować jako redaktor linii „Savage Worlds” w PEG-u. Współtworzył (jako autor, redaktor i playtester) wiele gier RPG.

Jakub Dem Dębski

 

Amatorski krytyk filmowy, komik i rysownik komiksów. Tworzy w internecie od 2004 roku. Angażował się w tworzenie podcastów (Radio Demland), programów na żywo (Kreatury), przeróbek (Star Trek) i wideoporadników (Ogarnij Się), ale najbliższe jego sercu nadal jest bazgranie komiksów, które teraz także sam wydaje i sprzedaje na festiwalowych stoiskach.

Artur Wabik

Artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. W latach 2003-2012 wydawca komiksu i literatury fantastycznej. W latach 2013-2016 recenzent komiksowy Instytutu Książki w Krakowie. W 2016 roku przewodniczący jury międzynarodowego konkursu na krótką formę komiksową podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Michał J. Walczak

Z wykształcenia nauczyciel języka angielskiego, tłumacz, fonetyk; w wolnych chwilach muzyk, wokalista i tekściarz zespołu Voodoo Seeds. Debiutował na łamach „Niedobrych literek” opowiadaniem „Śmierć po kolędzie”. Autor zamieszczonego tamże cyklu opowiadań o detektorze. Od pewnego czasu ściśle współpracuje z Kazimierzem Kyrczem Jr.

Andrzej Zimniak

Pisarz, publicysta i naukowiec (chemik), ur. w 1946 r. w Warszawie. Wydał 13 książek: 8 zbiorów opowiadań, 3 powieści, zbiór esejów futurologicznych i poetycki tomik fraszek. Zimniak twierdzi, że świat jest zbyt ciekawy, żeby poprzestawać na jednym zajęciu, stąd jego rozliczne zainteresowania: pisarstwo, nauka, publicystyka, fotografia, podróże, nurkowanie i eksploracja wulkanów. Więcej informacji i dane kontaktowe na stronie autora.

Jacek Komuda

Zawodowy pisarz i historyk, aktualnie na podyplomowych studiach doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Jego dzieła, wciąż wznawiane, sprzedały się w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy i cieszą się ogromną popularnością wśród polskich czytelników.

Krzysztof Piskorski

Pisarz, twórca gier fabularnych, publicysta, żeglarz, wielbiciel historii i literatury. Autor gry fabularnej „Władcy Losu” (2001). Na jego książkowy dorobek składają się: „Wygnaniec” (2005), „Najemnik” (2006), ”Prorok” (2007), „Poczet dziwów miejskich” (2007), „Zadra”, tom I (2008) oraz tom II (2009), „Krawędź czasu” (2011), za którą doczekał się nominacji do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, oraz „Cienioryt” (2013).

Krzysztof  Owedyk

Rysownik, malarz, grafik, scenarzysta. Technik sztuk plastycznych, ze specjalizacją w metaloplastyce. Już w latach 90. w trakcie nauki w Liceum Plastycznym w Katowicach zaczął rysować i wydawać swoje komiksy, tworzone dotąd do szuflady. Uznany najbardziej twórczym artystą trzeciego obiegu; autor, wydawca oraz współtwórca wielu innych publikacji, okładek płyt, kaset, pocztówek, wzorów na koszulki, ilustracji prasowych.

Robert M. Wegner

Mąż wspaniałej kobiety, ojciec dwu ślicznych, inteligentnych i złośliwych bestii, które nazywa córkami. Pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla, dwukrotny laureat Sfinksa oraz Srebrnego Wyróżnienia, przyznanego przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a na Euroconie 2014 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award

Michał Cetnarowski

Pisarz, redaktor, tłumacz komisów, publicysta. W latach 2010–2012 szef działu z literaturą polską w rodzimej edycji magazynu „Fantasy & Science Fiction”, od 2013 r. w dziale prozy polskiej w miesięczniku „Nowa Fantastyka”. W marcu ukazała się jego najnowsza książka – „Bestia najgorsza i inne sny o wolności i miłości”.

Dominika Oramus

Dr hab., profesor Uniwersytetu Warszawskiego, filolog angielski, literaturoznawca. Zajmuje się powieścią współczesną, science fiction i poetyką postmodernizmu, a zwłaszcza relacjami nauk ścisłych i humanistyki w kulturze XXI wieku. Autorka m.in. książek: Grave New World. The Decline of the West in the Fiction of J.G. Ballard (Toronto 2015), Ways of Pleasure. Angela Carter’s Discourse of Delight in her Fiction and Non-Fiction( Frankfurt am Main, 2016).

Marek Oramus

Urodzony 23 III 1952 w Sieprawiu pod Krakowem, studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach ukończył w roku 1975 (specjalność energetyka jądrowa). Do 2013 roku autor cotygodniowego felietonu o książkach Galaktyka Gutenberga w „Dzienniku Polskim”. Obecnie stały współpracownik „Wiedzy i Życia” oraz dodatku Plus-Minus „Rzeczpospolitej”. Prowadzi witrynę o książkach pod adresem galgut.eu. Specjalizuje się w nauce i szeroko rozumianych zagadnieniach cywilizacyjnych.

Anna Kłosowska

Mieszka wraz z rodziną w Warszawie. W 2014 roku zaczęła udostępniać swoje prace szerszej publiczności za pośrednictwem profilu “Odmęty Absurdu” na portalu Facebook. Na co dzień pracuje w branży niezwiązanej z grafiką, choć jak sama pisze, chciałaby utrzymywać się z rysowania.