Piątek / Sobota / Niedziela

Piątek:

 

14:00

Nazwa: [WYKŁAD] Zapomniane a ponadczasowe – o wyjątkowych opowieściach grozy
Prowadzący: Krzysztof Biliński
Rozpoczęcie: 14:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: O tym, że łaska pańska na pstrym koniu jeździ, słyszało wielu. Równie wielu autorów przekonało się o tym za życia, a częściej niestety po śmierci. I oczywiście nie chodzi tu o wpływ dawnych mecenasów kultury, ale o zdecydowanie bliższych nam współczesnych czytelników, którzy w ogromnym rynku, jaki nas otacza, dają się zwieść wydawniczym kuglarzom. A cierpią na tym znakomici autorzy, po których, o ile jeszcze żyją, warto sięgać i o nich przypominać. Kiedy na to za późno, warto i tak, bo w ich tekstach kryją się często umykające nam na co dzień problemy, z którymi człowiek nie potrafi sobie poradzić, kiedy nagle staje z nimi oko w oko. Poza tym bywa, że oni pierwsi poruszali pewne tematy, które następnie ktoś wykorzystał w sposób ewidentnie komercyjny. O kilku trudnych, kontrowersyjnych i wstrząsających opowieściach grozy usłyszycie na tej prelekcji.

Nazwa: [WYKŁAD] Okropnie miło na cmentarzu – prelekcja tanatologiczna.
Prowadzący: Łukasz Śmigiel
Rozpoczęcie: 14:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Na cmentarzu może być niemiło, ale też i całkiem przyjemnie. Trzeba tylko wiedzieć czego i gdzie szukać. Cmentarne skarby, opiekuńcze duchy, tajemne przejścia, miłosne eliksiry i magiczne składniki. O tym wszystkim oraz o innych tajemnicach nie zawsze strasznych cmentarzy, dowiecie się podczas proponowanego wykładu (tylko dla słuchaczy o mocnych nerwach!).

15:00

Nazwa: [WYKŁAD] Prezentacja Wydawnictwa IX
Prowadzący: Krzysztof Biliński
Rozpoczęcie: 15:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Wydawnictwo IX powstało z końcem 2017 roku z inicjatywy Krzysztofa „Korsarza” Bilińskiego, który tym samym rozszerzył swoją działalność, związaną do tej pory z audycją podcastową i portalem „Misterium Grozy”. Od nazwy audycji pochodzi pierwsza z serii wydawniczych związana z literaturą grozy. Wydawnictwo jednakże nie zamierza ograniczać się tylko do jednego kręgu gatunkowego, ale wydaje kolejne serie, w których znajdują się m. in. klasyka science-fiction, powieść okultystyczna, weird fiction, czy też powieści historyczne, obyczajowe, kryminały i inne.

 

16:00

Nazwa: [WYKŁAD] Mitologia Cthulhu
Prowadzący: Mikołaj Kołyszko
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Czym jest Mitologia Cthulhu? Czy Lovecraft kiedykolwiek świadomie tworzył własny system mityczny? Jeśli tak, dlaczego? Kto (lub co) go do tego skłoniło?
W obecnej popkulturze istnieje wiele przekłamań nt. tego czym jest mitologia stworzona przez Howarda Phillipsa Lovecrafta i co dokładnie sobą przedstawiała. Mnożą się zarówno opracowania oparte na fałszerstwach Augusta Derletha (pośmiertnego wydawcy i kontynuatora samotnika z Providence). Mnożą się tezy oparte na nierozumieniu fenomenu mitu głoszone przez badaczy twierdzących, że Lovecraft nigdy żadnej mitologii nie tworzył. W czasie wykładu udowodnię, że się mylili.
Chcesz zobaczyć, jak naprawdę wygląda prawdziwa mitologia stworzona przez Howarda Phillipsa Lovecrafta? Przyjdź śmiało!

17:00

Nazwa: [WYKŁAD] Co przeraża nas w weird fiction
Prowadzący: Wojciech Gunia
Rozpoczęcie: 17:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Czy zło jest efektem intruzji, która zakłóca obowiązujący w świecie ład, czy fundamentalną cechą świata? I czy możemy mówić o czymś takim jak zło? Literatura weird fiction – począwszy od Lovecrafta, a skończywszy na Ligottim – zmusza nas do porzucenia schematów w myśleniu o kategoriach dobra i zła, utartych w mainstreamowym horrorze. Odwołując się do kategorii ogromu, do zjawisk totalnych i pozaludzkich, wzbudza w nas odczucie jednoczesnej zgrozy i zachwytu, prawdziwy numinotyczny wstrząs. Jakich innych kategorii używa jeszcze weird fiction, aby wzbudzić w czytelniku lęk bez uciekania się do zużytych figur horroru?

18:00

Nazwa: [WYKŁAD] Czarownice i demonologia, czyli krótki, praktyczny kurs czarnoksięstwa
Prowadzący: Marcin Podlewski
Rozpoczęcie: 18:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Stare wierzenia, zaklęcia, łyse góry, sabaty i płonące stosy. Marcin Podlewski zaprasza do krainy zapomnianego horroru. Harry Potter to bajki dla dzieci. Otwórz się na prawdziwą magię.

19:00

Nazwa: [WYKŁAD] Wydawnictwo Dom Horroru – Kto? Po co? Jak? Dlaczego?
Prowadzący: Tomasz Czarny
Rozpoczęcie: 19:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Geneza powstania wydawnictwa. Pierwsze kroki w literackim świecie. Dobór autorów i pozycji wydawniczych. Jak to wygląda od podszewki? Omówienie wydanych książek. Plany na przyszłość / zapowiedzi.

20:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Kondycja literackiego horroru w Polsce i na świecie
Prowadzący: Tomasz Czarny, Wojciech Gunia, Grzegorz Gajek, Anna Musiałowicz
Rozpoczęcie: 15:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Dyskusja na temat kondycji polskiego i zagranicznego horroru literackiego. Omówienie najlepszych premier tego roku (Polska i zagranica). Jak się pisze i wydaje horror w Polsce.

21:00

Nazwa: [WYKŁAD] Najbardziej nawiedzone miejsca na świecie
Prowadzący: MysteryTV
Rozpoczęcie: 21:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Uczestnicy poznają historię najbardziej nawiedzonych miejsc na świecie, takich jak Hotel Stanley, Wyspa Lalek, dom w Amityville i wiele innych. Całości towarzyszy mroczna muzyka, zdjęcia oraz narracja prowadzących.

Sobota:

 

10:00

Nazwa: [WYKŁAD] Prawdziwi wyznawcy Mitologii Cthulhu
Prowadzący: Mikołaj Kołyszko
Rozpoczęcie: 10:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Lovecraft nigdy szczególnie nie ukrywał faktu, że swój system mityczny wymyślił wraz z zaprzyjaźnionymi pisarzami, że nigdy nie przeżył żadnego objawienia, w którym potężne istoty kazały mu spisać prawdę o sobie, a nawet otwarcie się naśmiewał z pomysłów, jakoby Wielcy Przedwieczni mogli istnieć realnie.
Nie powstrzymało to jednak wielu ludzi, by uwierzyć w ich autentyczność i traktować Lovecrafta jako proroka, choćby nieświadomego swojego posłannictwa. Na podstawie prozy Lovecrafta powstały nowe księgi, koncepcje i rytuały okultystyczne. Wielu z wierzących w Wielkich Przedwiecznych jest po dziś dzień przekonana, że „prawdy” o nich mają one realne i starożytne źródła.
I wierz mi, wśród nich są ludzie, z którymi nie chciałbyś mieć wiele wspólnego.

11:00

Nazwa: [WYKŁAD] Kazimierz Truchanowski – o zapomnianym mistrzu wizyjnej fantastyki
Prowadzący: Wojciech Gunia
Rozpoczęcie: 11:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Kazimierz Truchanowski to jeden z najbardziej zapomnianych i jednocześnie oryginalnych polskich prozaików powojennych. Na kartach swoich  powieści kreował dziwaczne światy z pogranicza jawy i sennego koszmaru, będące wielopoziomowymi metaforami dramatów i katastrof, których ludzka cywilizacja doświadczyła w XX wieku. Po śmierci niemal zupełnie zapomniany, uwięziony pomiędzy światem prozy wysokoartystycznej i fantastycznej, uważany za pisarza hermetycznego i trudnego, zaprasza do nowego odczytania swoich niezwykłych prac i wciąż oczekuje na należytą ocenę i docenienie swojej literackiej spuścizny.

12:00

Nazwa: [WYKŁAD] Od pomysłu do dzieła skończonego
Prowadzący: Kazimierz Kyrcz Jr, Michał J. Walczak
Rozpoczęcie: 12:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Pomysły pojawiają się i znikają. Krótki poradnik na temat tego, jak ich nie przegapić, jak odróżnić ziarna od plew i co zrobić, by z tych ziaren coś ładnego wyrosło.

13:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] O zgrozo!
Prowadzący: Mystery TV, Krzysztof Biliński
Rozpoczęcie: 13:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Czym jeszcze i w jaki sposób można przerazić i nie wypaść przy tym śmiesznie, nie odnieść (kolejnej) porażki. Budowanie napięcia, klimatu grozy bez stereotypów i utartych schematów.

14:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Słowa dla miasta czyli City 4
Prowadzący: Dagmara Adwentowska, Ksenia Olkusz, Flora Woźnica, Bartosz Orlewski, Kazimierz Kyrcz Jr, Michał J. Walczak, Tomasz Krzywik
Rozpoczęcie: 14:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: O grozie i horrorze w przestrzeni miejskiej (przy okazji premiery antologii CITY 4) porozmawiają jej twórcy.

15:00

Nazwa: [W OGNIU PYTAŃ] „Cierpienie hrabiego Mortena” – polski fantasy horror- spotkanie z ekipą filmu krótkometrażowego
Prowadzący: Brunon Hawryluk, Jacek Sobota, Sambor Czarnota, Jerzy Nasierowski (aktor), mod. Brunon Hawryluk
Rozpoczęcie: 15:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Tajemnica nawiedzonego zamku, psychopatyczny hrabia, niewola i tortury. Wszystko to (i nie tylko) znajdzie się w naszym filmie, którego scenariusz powstał na podstawie opowiadania Jacka Soboty. Jeśli jesteście fanami gatunku i/lub chcecie posłuchać, jak w naszym kraju można robić kino gatunkowe – zapraszamy na nasze pierwsze oficjalne spotkanie.

16:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Polskie kino gatunkowe
Prowadzący: Brunon Hawryluk, Sambor Czarnota, Michał Krzywicki, Dagmara Brodziak, Łukasz Suchocki, Adam Uryniak, Ewa Mroczkowska, mod. Krzysztof Biliński
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 115 min
Sala: 204
Opis: Dyskusja głównie o filmach grozy, ale nie tylko…

18:00

Nazwa: [WYKŁAD] Inspiracje horrorem w muzyce
Prowadzący: Krzysztof Biliński
Rozpoczęcie: 18:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Inspiracje literaturą grozy w muzyce są ogromne. Zresztą często też muzyka wpływa na autorów fantastycznych opowieści. Współcześnie najbardziej widoczne inspiracje fantastyką widać w szeroko pojętej muzyce rockowej i elektronicznej. Przyglądając się im możemy śledzić pewne trendy i zmiany, jakie jedna i druga forma sztuki przeżywa wspólnie, docierając często do podobnej grupy fanów, którzy znakomicie potrafią odnaleźć się w obu tych wyjątkowych światach. Powstają utwory i płyty w całości inspirowane różnymi powieściami. Tym samym chciałem odnaleźć najbardziej ciekawe i wyjątkowe dzieła, które inspirowane uwielbianą przez nas literaturą, uzupełniają jej odbiór oraz inspirują wyobraźnię.

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Co straszy w Polsce?
Prowadzący: Wojtek Gunia, Tomasz Czarny, Michał Stonawski
Rozpoczęcie: 18:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 302
Opis: W ostatnich latach rynek literatury grozy w Polsce przeszedł cichą rewolucję. Poza dużymi wydawnictwami, z dala od dużych sieci, w polskiej literaturze grozy zaistniały zjawiska intrygujące artystycznie, podejmujące grę zarówno z tradycją jak i najnowszymi trendami w horrorze. Podziemie rozwija się w zadziwiającym tempie i ulega coraz większej profesjonalizacji. Ile trzeba, by polski czytelnik dostrzegł tę najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałąź fantastyki w Polsce? Co należy rozwinąć, co poprawić i czego nam jeszcze brakuje?

19:00

Nazwa: [WYKŁAD] Literacki horror ekstremalny – z czym to się je?
Prowadzący: Tomasz Czarny
Rozpoczęcie: 19:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Przegląd najważniejszych dzieł literackich z gatunku hardcore horroru, począwszy od „Hrabiego Magnusa” M.R. Jamesa do „Pana Kadłubka” Edwarda Lee. Omówienia, prezentacje książek, okładek, wydawnictw, autorów, geneza gatunku.

Nazwa: [WYKŁAD] Nawiedzone miejsca i jak je znaleźć – „Mapa Cieni”, niezwykła antologia grozy
Prowadzący: Michał Stonawski, Krzysztof Biliński
Rozpoczęcie: 19:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 302
Opis: 17 lipca 2012 roku dwóch zapaleńców zaczęło pracę nad niezwykłą antologią, połączeniem beletrystyki i publicystyki – czymś, czego jeszcze nie było. Nikt nie wróżył powodzenia – rynek zbyt hermetyczny, antologia zbyt odmienna. Jednak do ekipy szybko dołączyli znani polscy autorzy grozy. Po latach zmagań z rynkiem wydawniczym, książkę wydało wydawnictwo Van Der Book. Co czytelnik znajdzie między okładkami? Czy nawiedzone miejsca są naprawdę nawiedzone? Jak wyglądały prace nad książką?
Na te i inne pytania odpowiedzą Michał Stonawski i Krzysztof Biliński.

20:00

Nazwa: [POKAZ] CreepyPasta LIVE!
Prowadzący: Jakub Rutka, MysteryTV
Rozpoczęcie: 20:00
Czas trwania: 115 min
Sala: 302
Opis: Lektor filmowy Jakub Rutka zaprasza na wieczór z opowiadaniami grozy czytanymi na żywo! Lektorowi towarzyszą członkowie ekipy MysteryTV, zaś całość okraszona jest mroczną muzyką i niepowtarzalnym klimatem.

Niedziela:

10:00

Nazwa: [WYKŁAD] Strzygi, wampiry i inne upiory. Subiektywny przegląd demonologii słowiańskiej w polskiej literaturze fantasy
Prowadzący: Natalia Kościńska
Rozpoczęcie: 10:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Ostatnie lata to wzrost popularności nurtu słowiańskiego w literaturze fantasy. Filarem tej odmiany stała się polska demonologia ludowa – pełna wyobrażeń niezwykłych stworów, które okazują się równie interesujące, co postacie ze znanych mocniej mitologii celtyckiej czy nordyckiej. Licentia poetica pozwala pisarzom na swobodne interpretacje tych niewielu informacji, które dostarcza nam nauka o religii słowiańskiej. W prelekcji omówimy zatem, jak demony i bogów polskich/słowiańskich wyobrażają sobie tacy autorzy jak Witold Jabłoński, Marta Krajewski, Sławomir Mrugowski, Katarzyna Berenika Miszczuk, Rafał Dębski i inni.

11:00

Nazwa: [WYKŁAD] Niewyjaśnione zbrodnie
Prowadzący: MysteryTV
Rozpoczęcie: 11:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Ekipa MysteryTV zaprezentuje zbrodnie, które wstrząsnęły całym światem, zaś ich sprawcy pozostają nieuchwytni do dziś. Teorie spiskowe, podejrzani oraz tropy, które ostatecznie nie doprowadziły do rozwiązania tajemnic.

13:00

Nazwa: [WYKŁAD] Eros i Tanatos, czyli erotyzm kluczem do wampiryzmu
Prowadzący: Agata Suchocka
Rozpoczęcie: 13:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Autorka książki „Woła mnie ciemność”, powieści, w której przepuszcza znany archetyp wampira przez pryzmat wysublimowanej zmysłowości, zaprasza do dyskusji o nierozerwalnym związku łaknienia krwi z erotyzmem, do dekonstrukcji potwora poprzez wnikliwą analizę jego rozbuchanych zmysłów. Wspólnie przyjrzymy się „pocałunkowi wampira” będącemu symbolem zespolenia miłosnego i porozmawiamy o utworach literackich, w których wampir przedstawiony jest nie jako bezmyślna, żądna krwi bestia, ale jako zagubiona dusza walcząca z trudnymi do przezwyciężenia pokusami ciała.

14:00

Nazwa: [WYKŁAD] Dlaczego mitologia Cthulhu jest bluźniercza?
Prowadzący: Mikołaj Kołyszko
Rozpoczęcie: 14:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Gdyby zapytać miłośnika prozy Lovecrafta, jaka jest jego twórczość, z dużą dozą prawdopodobieństwa odpowiedziałby ze śmiechem, że „bluźniercza”. Ten przymiotnik pojawia niezwykle często w jego prozie. Ale właściwie dlaczego opowiadania oparte na sztucznej mitologii, w których opisywane są wymyślone bóstwa wykreowane przez agnostycznego Lovecrafta miałyby być określane tym mianem?
Prawda jest o wiele bardziej przerażająca niż wielu fanów samotnika z Providence mogłoby przypuszczać. Szczególnie jeśli sami są wyznawcami, którejś z religii abrahamowych (judaizmu, chrześcijaństwa lub islamu).
Jeśli jesteś gotów zmierzyć się z prawdą o bluźnierczym charakterze Mitologii Cthulhu, nie przegap tej prelekcji!

15:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Zagraj w grozę – jak synteza mediów otwiera przed horrorem nowe ścieżki
Prowadzący: Michał Stonawski, Mateusz Stolarczyk, Łukasz Czechowicz, mod. Joanna Krystyniecka
Rozpoczęcie: 15:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Zagraj w grozę, czyli jak synteza mediów otwiera przed horrorem nowe ścieżki. Od prostej rozrywki i raczkującego medium przekształciły się w pełnoprawny tekst kultury, na równi z filmem, muzyką i książką. Gry jednakże są czymś więcej – stanowią syntezę wielu środków przekazu, co mocno definiuje sposób, w jaki można opowiedzieć historię. W przypadku horroru daje to szczególnie widowiskowe efekty! Jesteśmy Alrauna Studio – gamedeveloperski, czteroosobowy zespół z Krakowa. Opowiemy Ci o tym, jak dochodzi do syntezy literatury, muzyki, obrazu i filmu, co spaja te elementy i w,jaki sposób zmienia nasz świat. Zagraj z nami w grozę!”

16:00

Nazwa: [WYKŁAD] Jestem legendą
Prowadzący: Maja Walczak
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Mit wampira jest stary, ale współczesne adaptacje wciąż dodają do niego nowe elementy. Będzie trochę o genezie wampiryzmu, będzie trochę o ludowych wierzeniach i będzie trochę o najciekawszych współczesnych nawiązaniach do tematu. Będzie trochę o nieszablonowym spojrzeniu – jak krwiopijców przedstawiali Richard Matheson, George Martin, Peter Watts. Nie dowiecie się tu niczego o świecących przebierańcach – ma być krwiście, strasznie i przede wszystkim interesująco.