Piątek / Sobota / Niedziela

Piątek:

14:00

Nazwa: [WYKŁAD] Światotworzenie
Prowadzący: Alan Miładowski
Rozpoczęcie: 14:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Stworzenie własnego świata od podstaw to nie lada wyzwanie. Zabawa w Boga nie jest zwykle taka prosta jak się wydaje… A jednak istnieje sposób na to by stworzyć świat w sześć dni i pozwolić sobie jeszcze na odrobinę odpoczynku.
Na tej pogadance poruszymy temat kreowania świata, ustalania rządzących nim praw oraz tego czy świat powinien definiować bohaterów, czy może na odwrót? Przekonajmy się… Zapraszam zarówno początkujących pisarzy jak i doświadczonych wyjadaczy.

Nazwa: [WYKŁAD] Niekończące się przygody polskich bohaterów fantasy
Prowadzący: Joanna Płoszaj
Rozpoczęcie: 14:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 17
Opis: Jednotomowa powieść jest w literaturze fantasy rzadkością. Gatunek ten od początku zdominowany został przez obszerne cykle literackie – wielotomowe powieści, cykle opowiadań czy serie wydawnicze. Krótko mówiąc, seryjność stała się jedną z charakterystycznych cech literatury fantasy na rynku wydawniczym. Winą za to często obarcza się pierwszego wydawcę Władcy Pierścieni, który – ze względu na obszerność powieści – zadecydował o podzieleniu jej na trzy tomy, przez co dzieło Tolkiena do dziś często określa się błędnie mianem trylogii. Należy jednak zauważyć, że seryjność w fantasy obecna była już wcześniej – przede wszystkim w cyklach przygodowych opowiadań typu sword & sorcery. Prelekcja poświęcona zostanie przedstawieniu wątków przygodowych w popularnych cyklach i powieści wielotomowych w polskiej literaturze fantasy (m.in. autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, Jacka Piekary oraz Andrzeja Ziemiańskiego). Prześledzimy, jaką rolę odgrywają one w rozwijaniu literackiego cyklu fantasy, jak wpływają na bohaterów i przedstawiany świat.

15:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] My, Słowianie
Prowadzący: Krzysztof Piskorski, Panna N, Jacek Komuda
Rozpoczęcie: 15:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Powroty do korzeni i dawnych tradycji oraz mitów w literaturze.

Nazwa: [WYKŁAD] Creatio obscura – od zarodka do potwora
Prowadzący: Juliusz Wojciechowicz
Rozpoczęcie: 15:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Skąd się biorą pomysły na opowieści niesamowite? Jak z błahej sytuacji dnia codziennego wykreować koszmar z piekła rodem? Jak stylistycznie uchwycić fabułę by zmanipulować wyobraźnię czytelnika? Zapraszam w szczególności młodych twórców i osoby pragnące zadebiutować opowiadaniem wydanym „na papierze” oraz wszystkich zainteresowanych procesem twórczym przy powstawaniu opowieści niesamowitych.

17:00

Nazwa: [WYKŁAD] Alfabet Moich Autorów
Prowadzący: Maciej Parowski
Rozpoczęcie: 17:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Przez trzydzieści lat promowałem fantastykę polską, jako paradę osobowości, talentów i charakterów. Praktycznie wszyscy aktywni dziś autorzy zaczynali bądź drukowali w „F” i „NF”. Publikowałem pierwsze teksty Baranieckiego, Dukaja, Sapkowskiego, Komudy, Cyrana, Soboty, Nowaka, Białołęckiej, Szostaka, Lewandowskiego, Kołodziejczaka, Szydy, Inglota, Kosika… O tej przygodzie, o spotkaniu z gatunkiem, który reprezentowali wciąż nowi autorzy, a więc i z ich pasjami, fobiami, dramatami i biografiami traktuje leksykon moich Autorów, nad którym obecnie pracuję. To nowe spojrzenie na gatunek głównie przez pryzmat osób, a nie jak dotąd – generacji, tematów, przemian literackich i historycznych.

Nazwa: [WYKŁAD] Technoapokalipsa – teraźniejszość czy przyszłość?
Prowadzący: Krzysztof Haladyn
Rozpoczęcie: 17:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Technoapokalipsa – teraźniejszość czy przyszłość?
Sztuczna inteligencja, bunty maszyn i uzależnienie od technologii. Czy opleceni kablami i przeniknięci Wi-Fi sami szykujemy sobie technoapokapokalipsę? Cyfrowe narkotyki dostępne na każdym kroku, przekształcają społeczeństwo w uzależnioną od cyber nowinek masę. A przecież popkultura wciąż ostrzega..

18:00

Nazwa: [WYKŁAD] Światotworzenie, realizm, artyzm
Prowadzący: Jakub „Ptakub” Ptaszyński
Rozpoczęcie: 18:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Fikcyjne realia – można o nich powiedzieć mnóstwo. Można tworzyć je, by osadzać w nich powieści, dzieła plastyczne, gry wszelkiego rodzaju, mieszanki tychże, cokolwiek. Można tworzyć je dla zabawy. Nietrudno znaleźć podpowiedzi na temat samej praktyki światotworzenia. Jeśli potrzebujesz rad, jakie składowe trzeba opracować, czym warto się inspirować i czego powinno się pilnować – napisano takich mnóstwo. Pytanie tylko, po co to wszystko? Czy worldbuilding to jakakolwiek sztuka? Czy realizm jest coś w niej wart? Jak prowadzić dialog o tej dziedzinie? Jakie byłyby konsekwencje powiększenia atomów tlenu?

18:30

Nazwa: Jak obłaskawić redaktora – czyli jakich błędów wystrzegać się w swej twórczości
Prowadzący: Dominika Repeczko
Rozpoczęcie: 18:30
Czas trwania: 55 min
Sala: 203
Opis: Dlaczego debiutantowi potrzebny redaktor? Jakich błędów należy się wystrzegać, stawiając pierwsze pisarskie kroki? Czyli jak pisać i jak nie pisać.

19:00

Nazwa: [W OGNIU PYTAŃ] Aneta Jadowska
Prowadzący: Aneta Jadowska
Rozpoczęcie: 19:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Spotkanie z pisarką, autorką seryjną, fanką popkultury i kryminalistyki, członkinią grupy literackiej „Harda Horda” zrzeszającej fantastyczne autorki fantastyki i nie tylko.

Nazwa: [WYKŁAD] Magiczne podróże w głąb siebie – czy czytanie fantastyki rozwija?
Prowadzący: Renata Rusnak
Rozpoczęcie: 19:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Jak zorientować się w ludzkim świecie, obudzić intuicję i odzyskać wewnętrzną moc.

19:30

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Jak się nie wydać, czyli antyporadnik pisarski
Prowadzący: Marcin Podlewski, Jacek Komuda
Rozpoczęcie: 19:30
Czas trwania: 55 min
Sala: 302
Opis: Co powinno znaleźć się w każdej książce, której nikt nam nie wyda?

21:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Towarzystwo wzajemnej adoracji – jak wyjść poza schematy
Prowadzący: Szymon Skowroński, Elżbieta Żukowska, Dominika Repeczko
Rozpoczęcie: 21:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Piszę fantastykę, jestem fantastyczny/a, czytają mnie wszyscy MOI koledzy i koleżanki po fachu, mój fanpage to same lajki i serduszka. Czas na kryminał, albo romans, a może powieść historyczną? Panel o tym, dlaczego warto zacząć nowy rozdział w swojej twórczości.

Sobota:

10:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Czy istnieje dobra „męska” fantastyka? Czyli co literatura, baśń i fantasy mówi nam o współczesnych mężczyznach
Prowadzący: Marcin Kowalczyk, Wojciech Zembaty, Michał Cetnarowski
Rozpoczęcie: 10:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Jakie miejsce w fantastyce zajmuje mężczyzna i jego świat wartości, na ile fantastyka „konserwuje” ponadczasowe, mityczne wzorce męskich bohaterów, a na ile je przekształca.

Nazwa: [WYKŁAD] Weird western – wprowadzenie do gatunku i jego historii
Prowadzący: Bartek Orlewski
Rozpoczęcie: 10:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Jak zdobywano Weird West. Wprowadzenie do gatunku, autorzy, dzieła. Co warto znać?

11:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Kobiety jak z bajki
Prowadzący: Artur Wabik, Michał J. Walczak, Kazimierz Kyrcz Jr; moderacja: Krzysztof Orlikowski
Rozpoczęcie: 11:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Bohaterki poruszające męskie serca, wzbudzające damską zazdrość, podłe ale piękne, niewinne ale kuszące. Fantastyczne kobiety w literaturze, grafice, filmach.

Nazwa: [WYKŁAD] Wszystkie oblicza diabła
Prowadzący: Radosław „Nighter” Wartacz
Rozpoczęcie: 11:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Szatan, Lucyfer, diabeł – Wielki Zły występuje nie tylko w religiach abrahamicznych, ale także w wielu innych wierzeniach na Bliskim Wschodzie. Skąd się wziął? Jak jego wizerunek zmieniał się w czasie i w wyobrażeniach nowych religii? Postać księcia piekieł od wieków fascynuje i inspiruje artystów, wystarczy wymienić choćby „Raj utracony”, „Mistrza i Małgorzatę” czy „Adwokata diabła”. Warto więc sięgnąć do korzeni i przyjrzeć się wszystkim twarzom diabła – a przynajmniej tym najciekawszym. O nich właśnie traktować będzie powyższa prelekcja.

12:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Eksperymenty literackie
Prowadzący: Marcin Podlewski, Marta Krajewska, Bartek Orlewski, Michał Cetnarowski
Rozpoczęcie: 12:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Co i jak napisać, czym zaciekawić, co ze sobą połączyć, w którą stronę przegiąć?

(Rezerwacja miejsc) Nazwa: [WARSZTATY] Konstrukcja światów magicznych
Prowadzący: Renata Rusnak
Rozpoczęcie: 12:00
Czas trwania: 115 min
Sala: 106
Opis: Praktyczne odpowiedzi na pytania o to, jak tworzyć światy, skąd czerpać inspiracje, jak korzystać z kultury i popkultury, pracować nad tekstem, uwalniać się od własnych ograniczeń i zadbać o wysoką jakość literacką tekstu.

13:00

Nazwa: [WYKŁAD] Arszenik i stare koronki – historia trucizny i trucicielek
Prowadzący: Aneta Jadowska
Rozpoczęcie: 13:00
Czas trwania: 115 min
Sala: 101
Opis: W lekkiej i często humorystycznej formie przedstawię dzieje króla trucizn, lekki rys historii toksykologii, oraz różne typy trucicielek i historie ich zbrodni i kary, jaka je spotkała. W prelekcji występują arszenikowe wdowy, famme fatale, przedsiębiorcze trucicielki i romantyczki do szpiku kości. Wciągająca i niesamowita opowieść o wpływie brukowców i braku rozwodów na życiowe decyzje.

15:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Czasopisma fantastyczne wczoraj i dziś
Prowadzący: Maciej Parowski, Michał Cetnarowski, Krzysztof Biliński
Rozpoczęcie: 15:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Na rynku najpopularniejszym pismem fantastycznym jest „Nowa Fantastyka”. Na przestrzeni lat istniało wiele innych tytułów. Czy czasopisma fantastyczne są dziś niszowe?

15:30

Nazwa:  Polowanie na błędy. Po czym poznać dobry przekład
Prowadzący: Dominika Repeczko
Rozpoczęcie: 15:30
Czas trwania: 85 min
Sala: 203
Opis: Przekład czy oryginał? Wzloty i upadki przekładu literackiego oraz adaptacji kulturowej. (Ze szczególnym uwzględnieniem upadków :))

16:00

Nazwa: [WYKŁAD] Legendy z żelaza
Prowadzący: Witold Vargas
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Epoka żelaza przetoczyła się po słowiańszczyźnie burzliwie i zostawiła po sobie niezliczoną ilość legend. Dziś mało kto wie jak bardzo one nas definiują jako Słowian. Witold Vargas, współautor Bestiariusza Słowiańskiego przypomni je i zaprezentuje najnowszą książkę z serii Legendarz pt.: Magiczne Zawody – kowal, czarodziej, alchemik.

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Czy twórca ponosi odpowiedzialność za swoje dzieło?
Prowadzący: Odmęty Absurdu, Panna N, Aneta Jadowska, Dominika Węcławek
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 302
Opis: Jak to, co jest tworzone, wpływa na odbiorcę? Czy twórca ma prawo przekazywać trywialne treści? Jak bardzo jest w stanie zmienić odbiorców swoich dzieł?

17:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Z demonami na ty
Prowadzący: Aneta Jadowska, Magda Krasucka, Jacek Komuda
Rozpoczęcie: 17:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Ulubione demoniszcza, potwory zawsze „na czasie”, ulubieńcy publiczności, demon na sukces.

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] O przekraczaniu granic człowieczeństwa
Prowadzący: Krzysztof Haladyn, Marcin Podlewski, Marcin Kowalczyk, Dominika Węcławek
Rozpoczęcie: 17:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Transhumanizm w literaturze, człowiek to tylko stan przejściowy, robot brzmi dumnie.

18:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Bajki dla dorosłych
Prowadzący: Renata Rusnak, Elżbieta Żukowska
Rozpoczęcie: 18:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Bajki dla tych, co już wyrośli z bajek, czyli Baśnie braci Grimm. Dyskusja bez upiększeń, bez cenzury, o moralności popartej okrucieństwem.

Nazwa: [WYKŁAD] Blood, drugs and rock’ n’ roll – wprowadzenie do religii Azteków
Prowadzący: Wojciech Zembaty
Rozpoczęcie: 18:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Religia jako spektakl, obliczony na zastraszanie przeciwników oraz integrowanie wspólnoty. Do tego święte grzyby psilocybe, walki gladiatorów, masowe ofiary i pojenie bogów krwią. Ale czy makabra Azteków aż tak odbiegała od zwyczajów Starego Świata?

19:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Przetłumaczyć nieprzetłumaczalne
Prowadzący: Michał Jakuszewski, Dominika Repeczko, Jarosław Rybski
Rozpoczęcie: 19:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Kiedy trzeba zmienić sens, kiedy trzeba napisać coś nowego, rola twórcza tłumaczy.

20:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Kobiety to wiedźmy
Prowadzący: Aneta Jadowska, Renata Rusnak, Dominika Węcławek
Rozpoczęcie: 20:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Jesteśmy złe, podłe, okrutne, złośliwe, mordercze, zazdrosne, i tak nas kochacie. Negatywne bohaterki w filmach, literaturze, grafice.

Nazwa: [WYKŁAD] Kosmiczni żeglarze – statki, wszechświaty, napędy
Prowadzący: Marcin Podlewski
Rozpoczęcie: 20:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Dziesiątki uniwersów, statków i napędów. Czegokolwiek użyjesz – hipernapędu czy Głębi – czeka na ciebie cały kosmos. Marcin Podlewski, autor space opery „Głębia” zaprasza na lot w kosmos.

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Fantastyka na poważnie i alternatywnie naprawdę
Prowadzący: Maciej Parowski, Michał Jakuszewski
Rozpoczęcie: 20:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Polityka, antyutopie, historie alternatywne. Realia wykorzystywane w fantastyce, lepsza historia, gorsza rzeczywistość, dorzućmy nieco polityki…

21:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Borders of humanity
Prowadzący: Ian R MacLeod, Magda Krasucka; mod. Artur Wabik
Rozpoczęcie: 21:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: What does it mean to be human? Man or monster?

Niedziela:

10:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] O przenikaniu się gatunków literackich
Prowadzący: Aneta Jadowska, Bartek Orlewski, Radek Rak, Jarosław Rybski
Rozpoczęcie: 10:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Czy ktokolwiek pisze czyste gatunki literackie? Dlaczego popularne, czy nawet wygodniejsze, są miksy gatunkowe?

Nazwa: [W OGNIU PYTAŃ] Robert M. Wegner
Prowadzący: Bartłomiej Skałbania, Grzegorz Bielęda
Rozpoczęcie: 10:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Autor “Opowieści z Meekhańskiego pogranicza” będzie odpowiadał na pytania fanów.

12:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Fantastyczni mordercy
Prowadzący: Aneta Jadowska, Szymon Skowroński, Michał Krzywicki; mod. Magda Krasucka
Rozpoczęcie: 12:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Jak zabić, żeby wzbudzić zachwyt… u czytelników, widzów. Tworzenie brutalnych – ale epickich – scen z klasą, rozmachem.

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Fantasy – łatwe i przyjemne? Science fiction – zbyt ambitne?
Prowadzący: Marcin Podlewski, Jacek Łukawski, Robert Wegner, Marcin Kowalczyk
Rozpoczęcie: 12:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Preferencje oraz podziały między czytelnikami i pisarzami.

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Kiedy brudnopis zamienia się w książkę
Prowadzący: Marcin Podlewski, Bartek Orlewski, Roch Urbaniak, Jacek Łukawski; mod. Magdalena Górska-Biegańska
Rozpoczęcie: 13:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 302
Opis: Jak chcący czy niechcący coś napisać, wydać, zdobyć sławę, chwałę i parę groszy.

13:30

Nazwa: [WYKŁAD] Światotworzenie: praktyczny poradnik
Prowadzący: Krzysztof Piskorski
Rozpoczęcie: 13:30
Czas trwania: 115 min
Sala: 17
Opis: Choć o naszą wyobraźnię walczą setki fikcyjnych światów z gier, literatury oraz filmów, to nauka o ich budowaniu jest nadal mało zgłębionym zagadnieniem. Krzysztof Piskorski, autor z doświadczeniem w postaci dziesięciu opublikowanych książek i garści literackich nagród, który dodatkowo pracował przy kilku planszowych superprodukcjach z Kickstartera (i obecnie pracuje nad kilkoma kolejnymi), dzieli się swoją wiedzą na ten temat.

Alternatywne fizyki, magia, panteony i religie, fizjologia życia, arkana ewolucji, geografia, topografia, antropologia, kultura materialna, architektura fantastyczna, ekonomia, historia – to tylko część zagadnień, które poruszymy na tym intensywnym, pełnym zabawnych przykładów warsztacie.

14:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Wspaniałe początki i zaskakujące końce
Prowadzący: Wojciech Zembaty, Radek Rak, Dagmara Brodziak
Rozpoczęcie: 14:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Jak coś stworzyć i nie „wypalić się” po drodze? Łatwiej zacząć, niż skończyć swoje dzieło? Dlaczego zapowiada się dobrze, a koniec jest rozczarowujący?

14:30

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Koniec świata. Jak żyć?
Prowadzący: Krzysztof Haladyn, Robert Wegner, Aleksandra Janusz-Kamińska, Dominika Węcławek
Rozpoczęcie: 14:30
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Przepis na sukces, postapo na co dzień, w co wdepnąć, żeby było ciekawie, co jeszcze można wymyślić po końcu świata?

15:00

Nazwa: [WYKŁAD] Niekończąca się opowieść serii literackiej – problematyka
Prowadzący: Tomasz “Antura” Wikland
Rozpoczęcie: 15:00
Czas trwania: 25 min
Sala: 302
Opis: Na przykładzie serii Uniwersum Metro 2033. O utrzymaniu świeżości serii, tworzonej przez 100 autorów. O wytyczeniu celu, którego spełnienie nie będzie zatraceniem się w kilku motywach. O scementowaniu społeczności fanów, gdzie każdy może zostać jednym z twórców. Czy każda taka saga skończy jak Uroboros, czy jednak można przekroczyć punkt krytyczny i dalej się rozwijać?

15:30

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] History in fiction
Prowadzący: Krzysztof Piskorski, Ian R MacLeod, Michał Krzywicki; mod. Artur Wabik
Rozpoczęcie: 15:30
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: How to use the real world as a setting for fiction? Does the characters always have to change reality?

Nazwa: [WYKŁAD] Sanderson dla początkujących
Prowadzący:  Jacek „Odpryskowy” Małas
Rozpoczęcie: 15:30
Czas trwania: 55 min
Sala: 17
Opis: Opis: Brandon Sanderson pisze bardzo dużo – początkujący z łatwością może się pogubić w jego wielu seriach i cyklach. Postaramy się rozjaśnić to i owo, wyjaśnić jak cykle łączą się ze sobą, czym jest łączące wiele z nich uniwersum Cosmere oraz jak się po nim poruszać.
Jeśli chcecie właściwie rozpocząć przygodę z autorem, zapraszamy na krótką wycieczkę po Cosmere – z przewodnikiem!

16:00

Nazwa: [WYKŁAD] Niekończąca się opowieść serii literackiej – problematyka
Prowadzący: Tomasz “Antura” Wikland
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 25 min
Sala: 413
Opis: Na przykładzie serii Uniwersum Metro 2033. O utrzymaniu świeżości serii, tworzonej przez 100 autorów. O wytyczeniu celu, którego spełnienie nie będzie zatraceniem się w kilku motywach. O scementowaniu społeczności fanów, gdzie każdy może zostać jednym z twórców. Czy każda taka saga skończy jak Uroboros, czy jednak można przekroczyć punkt krytyczny i dalej się rozwijać?

Nazwa: [WYKŁAD] Ciekawostki i błędy tłumaczeniowe w dziełach fantasy
Prowadzący: Dominik Letner
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Tłumaczenie książek to nie lada wyzwanie, szczególnie jeżeli do głosu dochodzą aspekty kulturowe lub fikcyjne koncepcje typowe dla dzieł fantasy. Tłumacze często muszą bardzo wysilać umysły i spędzać wiele godzin na poszukiwaniach, aby stworzyć najlepsze tłumaczenie. Czasami coś im umknie, a przetłumaczony tekst staje się niejasny, bezsensowny, nieraz wręcz komiczny. Celem niniejszej prelekcji będzie zagłębienie się w tłumaczenia dzieł fantasy i zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań tłumaczeniowych oraz uchybień, które mogą znacznym w stopniu wpływać na rozumienie tekstu.

17:00

Nazwa: [WYKŁAD] Tortury Tolkiena
Prowadzący:
Rozpoczęcie: 17:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Z powodzeniem stosował je Sauron, a przed nim Morgoth, z powodzeniem stosowali je ich słudzy. Czasem bez celu, czasem dla zwykłej, sadystycznej radości, najczęściej jednak dla pozyskania informacji. Zapraszam, jeśli chcecie przekonać się, co złamało najsilniejszych z bohaterów, jaką kluczową dla dziejów Ardy wiedzę ujawniono dzięki użyciu siły na jeńcach i czy własne Guantanamo mieli nie tylko Morgoth i Sauron, ale również… Gandalf.

Nazwa: [WYKŁAD] Is Sci-Fi still about the future?
Prowadzący: Ian R MacLeod
Rozpoczęcie 17:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 203
Opis: The genre of sci-fi has its roots in the visions about the future of our world. But is it still so? Do we still look forward when we think of science fiction? Nowadays, many new worlds are created and some of them reach not only to our future but also our past. Ian R MacLeod, a writer experienced in creating alternative realities, will try to answer this question and tell us more about the topic.