PIĄTEK / SOBOTA / NIEDZIELA

Piątek:

14:00

Nazwa: [WYKŁAD] Puszka piwa w służbie astronomii
Prowadzący: Grzegorz Lukas
Rozpoczęcie: 14:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 107
Opis: Jak swego czasu Stanisław Lem udowodnił w jednym ze swoich opowiadań, człowiek jest w stanie znaleźć pożytek nawet ze smoka. Jak jednak można wykorzystać puste puszki, gdy jest się studentem fizyki ze zbyt dużą ilością wolnego czasu? W trakcie swojego wystąpienia opowiem o solarografii, technice fotograficznej umożliwiającej otrzymanie intrygujących zdjęć drogi słońca po niebie.

15:30

Nazwa: Jak zrozumieć mowę?
Prowadzący:Jakub „Ptakub” Ptaszyński
Rozpoczęcie: 15:30
Czas trwania: 55 min
Sala: 413
Opis: Na prelekcji będę mówić. Dźwięk się rozniesie. Zapewne większość z obecnych na sali usłyszy go i rozpozna, jakie głoski wypowiadam. Prosta sprawa: język się rusza, fałdy głosowe drgają, drgania propagują się w powietrzu i poruszają błoną bębenkową, wszystko jasne. Tylko jak w tym wszystkim rozpoznajemy, czy te drgania powietrza niosą głoskę „a” czy „ż” (czy raczej „ʐ”)? Sposób kodowania tej informacji w fali akustycznej nie jest wcale banalny. Aby go pojąć, odbędziemy szybki rajd po fundamentach akustyki i analizy sygnałów. Jak rozgryźć treść nagranej mowy bez słuchania jej ludzkim uchem? Przekonajmy się!

16:00

Nazwa: Nieznane uzbrojenie III Rzeszy
Prowadzący: Mateusz Jackowski
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 106
Opis: Podczas Drugiej Wojny Światowej III Rzesza uruchomiła jedne z najbardziej zaawansowanych programów rozwoju uzbrojenia znanych ludzkości. Od szalonych pomysłów na 1000 tonowe czołgi po noktowizory dla piechoty. Od samolotów z napędem rakietowym po zdalnie sterowane bomby. Jeżeli interesują Cię bardziej i mniej udane projekty które miały odmienić los wojny to ten punkt programu jest właśnie dla Ciebie.

Nazwa: Omnia sunt venena, nihil est sine veneno – podstawy toksykologii
Prowadzący: Ewa „Eletariel” Ilnicka
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 107
Opis: Prelekcja ma na celu przybliżenie tematu toksykologii – zagłębimy się w fascynującą historię trucizn, prześledzimy losy substancji toksycznych w organizmie i porozmawiamy o zastosowaniu toksykologii klinicznej i sądowej.
Będzie o otruciach na dworach szlacheckich, objawach zatruć, niebezpiecznych roślinach a także dochodzeniu toksykologicznym w przebiegu zatrucia.

20:00

Nazwa: Największe nieporozumienie w historii biologii.
Prowadzący: Grzesiek Jacewicz
Rozpoczęcie: 20:00
Czas trwania: 55 min
Sala:107
Opis: Charles Darwin, Gregor Mendel i Frédéric Cuvier. Ewolucjonista, genetyk i zoolog. Każdy z wyżej wymienionych panów wniósł niesamowicie wiele do świata biologii. Stawiali oni kamienie milowe w swoich dziedzinach tej nauki. Lecz pech chciał, że przez wiele lat ich prace nie zostały odpowiedniej analizie. A szkoda… Czemu szkoda? Więcej dowiecie się na prelekcji.

Sobota:

13:00

Nazwa: [WYKŁAD] Medycyna alternatywna – ludowa mądrość czy szalone wizje szarlatanów?
Prowadzący: Izabela Ciemny
Rozpoczęcie: 13:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 107
Opis: Czystek? Czosnek? A może trzy Zdrowaśki w piecu? W ostatnich latach dały znać o sobie ruchy tzw medycyny alternatywnej, promującej samoleczenie, stosowanie ziół, domowych sposobów, ale często też niekonwencjonalnych technik bez uzasadnień naukowych. Postaramy się omówić kilka najpopularniejszych zagadnień i sprawdzić, czy ich stosowanie może być skuteczne zgodnie z obecnym stanem wiedzy.

14:00

Nazwa: [WYKŁAD] Co człowiekowi siedzi w głowie czyli o chorobach psychicznych i zaburzeniach osobowości w pigułce
Prowadzący: Patrycja „Dahlia” Baut
Rozpoczęcie: 14:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 107
Opis: Przegląd przypadków znanych i nieznanych chorób psychicznych oraz zaburzeń osobowości. Na
prelekcji postaramy się skonfrontować z odwiecznym pytaniem, dlaczego ten zakres psychologii
klinicznej tak bardzo trapi naszą ciekawską duszę, a także dlaczego horrory psychologiczne są dla nas tak
bardzo interesujące. Na tacy podane m.in. Lśnienie, American Psycho, Split, Dzień Świra.

15:00

Nazwa:Tajemnice laboratorium medycznego
Prowadzący: Ewa „Eletariel” Ilnicka
Rozpoczęcie: 15:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 302
Opis: Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda Wasza krew pod mikroskopem? A może interesuje Was, skąd wiadomo że materiał spod paznokcia ofiary należy do podejrzanego? Co można się dowiedzieć badając różne wydzieliny ludzkie? O co chodzi z tą całą nietolerancją glutenu, laktozy i insulinooporność? A może jest coś jeszcze, co chcieliście wiedzieć a baliście się zapytać w laboratorium?

16:00

Nazwa: [WYKŁAD] Pająki w twoim domu
Prowadzący: Radek Rak
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 107
Opis: Opowiemy o życiu i zwyczajach naszych współlokatorów mieszkających w zakamarkach twojego domu. Poznasz pająki, które zajmują się nie tylko polowaniem na muchy i wpadaniem do wanny, ale też tworzą rodziny i… śpiewają.

17:00

Nazwa: Nie tak łatwo zostać Hulkiem – o promieniowaniu w popkulturze
Prowadzący: Grzegorz Bielęda, Wielkopolskie Centrum Onkologii
Rozpoczęcie: 17:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 107
Opis: Czy jeśli coś jest promieniotwórcze to świeci? Czy od napromienienia stanę się promieniotwórczy? Czy ukąszenie napromienionego pająk zrobi ze mnie Spider-mana? Czy duża dawka promieniowania gamma zrobi ze mnie Hulka? W popkulturze i science-fiction istnieje wiele zakłamań i nieścisłości dotyczących promieniowania jonizującego i promieniotwórczości, obalmy te mity jak małą colę.

Nazwa: [WYKŁAD] Przewidzieć przyszłość? Futurologia
Prowadzący: Piotr Paszkowski
Rozpoczęcie: 17:00
Czas trwania: 85 min
Sala: 17
Opis: Zanim zaczniemy mówić o Sferze Dysona, osobliwości technologicznej czy lotach międzygwiezdnych, musimy się zastanowić: czy możemy powiedzieć cokolwiek choćby o dniu jutrzejszym? Okazuje się, że jest to trudne – logika, filozofia i metodologia ogólna stawiają nam wiele wyzwań. Czy wobec tego możemy nazwać futurologię nauką? Czy możemy naukowo przewidywać przyszłość? W jaki sposób to robić? Na prelekcji poszukamy odpowiedzi na te i inne ważne pytania.

18:00

Nazwa: [WYKŁAD] Czy psychopaci mają duszę?
Prowadzący: Radosław „Nighter” Wartacz
Rozpoczęcie: 18:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 107
Opis: O psychopatach powstało wiele książek, seriali i filmów, jednak często ten obraz rozmija się z rzeczywistością. Na tej prelekcji postaram się odpowiedzieć na pytanie, czym naprawdę jest psychopatia i jakie cechy psychopatyczne wykazują wybrane postaci w sztuce, a którym z nich psychopatia jest tylko błędnie przypisywana. Dowiecie się także między innymi czy psychopatię można wyleczyć, czy każdy psychopata to potencjalny morderca, czy psychopaci rządzą światem i czy psychopaci wiedzą, że są psychopatami.

21:00

Nazwa: [WYKŁAD] Poza dobrem i złem
Prowadzący: Radosław „Nighter” Wartacz
Rozpoczęcie: 21:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 413
Opis: Problem dobra i zła jest równie stary jak sama ludzkość. Na tej prelekcji dowiesz się, skąd się wzięła moralność i dlaczego opłaca się być altruistą, dlaczego Wiedźmin nie wybiera mniejszego zła, Batman nie zabija, a Jedyny Pierścień korumpuje oraz jak ewolucja wpłynęła na naszą perspektywę postrzegania niektórych bohaterów w sztuce jako złych. A poza tym – może nawet pokierujesz tramwajem!

Nazwa: [WYKŁAD] A jednak się świeci – fluorescencyjne białka w żywych komórkach
Prowadzący: Aleksandra Janusz-Kamińska
Rozpoczęcie: 21:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Minęło ponad dwadzieścia lat, odkąd małe fluorescencyjne białko pochodzące z meduzy zrewolucjonizowało biologię molekularną. Dziś potrafimy dzięki niemu zobaczyć większość procesów życiowych zachodzących w żywych komórkach – i to w całej gamie barw. Pokrótce opowiem, jak to zrobić, do czego to może służyć – oraz skąd się wzięło fluorescencyjne sushi.

Niedziela:

10:00

Nazwa: [WYKŁAD] Światło – mniej lub bardziej trywialne informacje dla bystrzaków
Prowadzący: Bartosz Fidera
Rozpoczęcie: 10:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 107
Opis: Światło to lasery, miecze świetlne i inne rzecz które uwielbiamy w SF. Mimo to natura światła i rządzące nim prawa potrafią tworzyć iluzje niezrozumiałe niczym magia. Ten wykład przybliży to każdemu, nie ważne jak bliskie mu są nauki ścisłe.

12:00

Nazwa: [WYKŁAD] Kończą nam się leki – czyli co się stanie, kiedy antybiotyki staną się nieskuteczne
Prowadzący: Izabela Ciemny
Rozpoczęcie: 12:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 107
Opis: Odkrycie pierwszego antybiotyku, czyli penicyliny było jednym z największych przełomów w medycynie. Sprawiło ono, że choroby i infekcje do tej pory gnębiące ludzi stały się uleczalne. Stajemy jednak przed nowym problemem – w skutek nadużywania antybiotyków i zadziwiających mechanizmów przystosowawczych bakterii stają się one coraz częściej nieskuteczne wobec chorobotwórczych szczepów. Jak możemy temu zapobiegać i jakie mamy biotechnologiczne alternatywy?

14:00

Nazwa: Jak przetrwać zamieszki – poradnik dla laików
Prowadzący: Rafał “Xweetus” Chodzicki
Rozpoczęcie: 14:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 413
Opis: Na podstawie wspomnień z zamieszek 2011 w Londynie krótka pogadanka o tym czemu w ogóle wybuchają zamieszki (z lekką nutką antropologii), co zrobić kiedy się zaczną i jak w miarę możliwości ocalić swoją skórę.

16:00

Nazwa: [WYKŁAD] Tajemnice przemysłu farmaceutycznego
Prowadzący: MJ
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 205
Opis: Skąd wzięła się farmacja? Jak wygląda proces powstawania leków? Dlaczego leki są aż tak drogie? Jeżeli interesują Cię odpowiedzi na powyższe pytania to dobrze trafiłeś!

16:30

Nazwa: [WYKŁAD] Alkoholowe dzieje Polski
Prowadzący: Sokół
Rozpoczęcie: 16:30
Czas trwania: 55 min
Sala: 101
Opis: Zapraszam na wspaniały, pyszny rejs, spowity w oparach miodów i win, po morzu alkoholowej historii Polski! Jakże bogatej to przeszłości, gdzie obok wielkich i wybitnych jednostek naszej państwowości, które odcisnęły swe piętno na kształcie tego kraju, zawsze stała butelczyna mocniejszego trunku, który to też i na ich ważkie decyzje często wpływał w nielichy sposób. Nie oszukujmy się! Miody, wina, piwa, a z czasem i tęższe napitki towarzyszyły ludowi znad Wisły wiernie i nieustannie i na stałe wpisały się w obraz panoramy naszych dziejów. Będzie zarówno o ordynarnym opilstwie – które grzechem jest i plagą, jak i kulturalniejszej, wznioślejszej stronie spożycia darów dionizyjskich!

Nazwa: [WYKŁAD] Najnowocześniejsze technologie i najgłupsze pomysły ich wykorzystania (18+)
Prowadzący: Katarzyna Rupiewicz
Rozpoczęcie: 17:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 204
Opis: Big data, Internet of things, machine learning, AI – najnowocześniejsze technologie, które mogą ratować ludzkie życie, rozwiązywać problemy współczesności i zmienić nasz świat, ale… lepiej się sprzedają, kiedy zaspokajają mniej wyszukane potrzeby.
Jakie?
„Są na świecie rzeczy, o których się fizjologom nawet nie śniło”. Zastanówcie się czy chcecie uczestniczyć w tej prelekcji, bo to się nie odzobaczy.