Piątek / Sobota / Niedziela

Piątek:

 

16:00

Nazwa: [WYKŁAD] Czy to miłość, czy nienawiść? o bohaterach Pieśni Lodu i Ognia słów kilka
Prowadzący: Luiza Maćkowiak, Asia Witek
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 205
Opis: Znienawidzeni, a zarazem uwielbiani. Bohaterowie powieściowego cyklu George’a Martina nie pozostawiają czytelnika obojętnym, jedni ich kochają, inni nienawidzą. W jaki sposób GRRM kreuje bohaterów i co sprawia że wzbudzają tak olbrzymie emocje? na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas prelekcji.

17.00

Nazwa: [WYKŁAD] „Stworzenie świata nie przychodzi łatwo” – czy George R.R. Martin jest dobrym światotwórcą?
Prowadzący: Wicked Woodpecker of Westeros, Bartłomiej Skałbania
Rozpoczęcie: 17:00
Czas trwania: 115 min
Sala: 205
Opis: Jedną z cech szczególnych literatury fantastycznej, wyróżniających ją spośród innych gatunków, jest konieczność tworzenia światów. Niezależnie czy przez modyfikację naszego własnego, w duchu czy to horroru czy s-f, czy przez tworzenie zupełnie nowych, niezwiązanych rzeczywistości – powtarza się konieczność wprowadzenia, nowych nieznanych elementów i wiarygodnego opisania ich funkcjonowania. Swoją sagą „Pieśń Lodu i Ognia” G.R.R. Martin zdobył sławę jako autor realistycznego, mrocznego, głębokiego psychologicznie fantasy. Stworzył świat pełen realistycznych namiętności i grzechów, złożonych postaci, bogatych intryg politycznych. Ale czy pod tym pięknym sztafażem Świat Lodu i Ognia ma sens? Czy gdy usuniemy ze sceny głównych aktorów odsłoni nam się organiczna konstrukcja, czy może tylko sztafaż dla teatru marionetek?
Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć, analizując Westeros z przyległościami, pod kątem rozmaitych nauk: historii, socjologii, biologii, geografii i innych…

SOBOTA

 

10:00

Nazwa: [KONKURS]  Turniej wiedzy o „Pieśni Lodu i Ognia” imienia Lorda Rodrika Harlawa
Prowadzący: Wicked Woodpecker of Westeros
Rozpoczęcie: 10:00
Czas trwania: 115 min
Sala: 205
Opis: Zapraszamy na kolejną edycję zabójczo trudnego turnieju wiedzy o „Pieśni Lodu i Ognia” i dziełach towarzyszących. Jeśli pamiętasz kim był ser Bonnifer Hasty, czym zasłynął ser Criston Cole, ile dzieci miała Rhaenyra Targaryen, ile razy zginął Beric Dondarrion, albo chociaż jak nazywa się wilk Jona Snowa, przybądź i zmierz się z innymi śmiałkami, którzy też nie pamiętają jak nazwał się siódmy syn Waldera Freya!

Wymagany zakres wiedzy nie obejmuje serialu!

12:00

Nazwa: [WYKŁAD] Gra o tron vs Pieśń Lodu i Ognia
Prowadzący: Tomek Brylant, Anna Dymarczyk (Westeros.pl)
Rozpoczęcie: 12:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 205
Opis: Czy książka jest zawsze lepsza od serialu? Czy najlepsze sceny to te z największym budżetem, pełne akcji, wybuchów, smoków i efektów specjalnych? Czy zwykła rozmowa dwóch postaci może wzbudzać takie napięcie jak bitwa? Podczas prelekcji postaramy się odpowiedzieć na te pytania i omówić wszystkie fragmenty serialu, które jak równy z równym konkurowały z książkowym pierwowzorem lub nawet go przewyższały, mimo panującego przekonania, że zawsze były na straconej pozycji.

13:00

Nazwa: [WYKŁAD] Ciemna strona Trójokiej Wrony
Prowadzący: DaeL
Rozpoczęcie: 13:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 205
Opis: Tematem prelekcji jest postać ostatniego zielonego jasnowidza z Pieśni Lodu i Ognia George’a R.R. Martina. Kim był w przeszłości mentor Brana Starka? I co jest jego prawdziwym celem?

14:00

Nazwa: [WYKŁAD] Memy z 7. sezonu „Gry o tron” – przeżyjmy to jeszcze raz
Prowadzący: Tomek Brylant (Westeros.pl)
Rozpoczęcie: 14:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 205
Opis: Pracownik miesiąca rodu Lannisterów, najszybszy kruk Westeros, Branhub, Amfetaminowy Pirat, Gendry Maratheon, POTĘŻNY rzut oszczepem, braki w budżecie HBO oraz wycieki odcinków zapraszają na godzinne spotkanie, podczas którego przybliżę Wam subiektywną listę najlepszych memów i przeróbek z 7. Sezonu.

15:00

Nazwa: [KONKURS] Westeroscy Milionerzy 2
Prowadzący: DaeL
Rozpoczęcie: 15:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 205
Opis: Druga edycja humorystycznego konkursu wiedzy o Pieśni Lodu i Ognia oraz Grze o Tron. To rywalizacja w której pytania i odpowiedzi dostarczają jeszcze więcej radości od nagród.

16:00

Nazwa: [WYKŁAD] Morowa królowa Cersei: erotyczne i polityczne ekscesy Żelaznej Damy Siedmiu Królestw
Prowadzący: Justyna Skrzypnik, Mateusz Pniewski, Fantastyczne teorie kultury i jak je znaleźć
Rozpoczęcie: 16:00
Czas trwania: 115 min
Sala: 205
Opis: Zła królowa, femme fatale, mater dolorosa… Apodyktyczna i śmieszna, piękna i odrażająca, przebiegła i lekkomyślna. Serialowa i książkowa Cersei Lannister to postać wzbudzająca tyle zachwytu ile kontrowersji. Czy za zimnym spojrzeniem okrutnej królowej znajdziemy napędzaną żądzą władzy gruboskórną wszetecznicę, pogardzaną i skrzywdzoną kobietę czy może… małą, wystraszoną dziewczynkę?

 

18:00

Nazwa: [WYKŁAD] Black of hair: o roli włosów w Pieśni Lodu i Ognia i Grze o tron
Prowadzący: Anna Dymarczyk (Westeros.pl)
Rozpoczęcie: 18:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 205
Opis: Są takie cechy wyglądu, które w świecie Martina mają ogromne znaczenie – jedną z nich są włosy. Od koloru przez długość po sposób zaplatania. Jak włosy ruszają fabułę w Pieśni i Grze? Dlaczego mają tak duże znaczenie i co nam podpowiadają? Aby się tego dowiedzieć, zapraszam do świata splotów i kolorów, które, wbrew pozorom, mają ogromne znaczenie.

19:00

Nazwa: [KONKURS] Familiada: edycja Westeros
Prowadzący: Tomek Brylant, Anna Dymarczyk (Westeros.pl)
Rozpoczęcie: 19:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 205
Opis: Dwa rody staną w szranki w niezwykłym turnieju wiedzy. Liczą się szybkie reakcje, pomysłowość i zimna krew*! Należy pamiętać jednak, że więcej niż jeden Lannister to ani owca, ani lama.

*zimnej krwi wymaga również wysłuchiwanie żartów prowadzącego.

20:00

Nazwa: [WYKŁAD] Necronomicon w Westeros
Prowadzący: Maja Walczak
Rozpoczęcie: 20:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 205
Opis: Z morza szepce Utopiony Bóg, a na krańcu świata uprawia się mroczne sztuki w mieście z czarnego kamienia. W świecie „Pieśń Lodu i Ognia” autor ukrył wiele odniesień do dzieł Lovecrafta – i wielu innych twórców. W czasie prelekcji postaramy się wyśledzić ślady Wielkich Przedwiecznych w Westeros i inne nawiązania, jakie George Martin umieścił w swojej sadze.

NIEDZIELA

10:00

Nazwa: [WYKŁAD] Co przed Grą o Tron
Prowadzący: Ayesha, Krzysztof „Bombacjusz” Parafiński
Rozpoczęcie: 10:00
Czas trwania: 115 min
Sala: 205
Opis: Długo przed Daenerys Martin świetnym pisarzem był!

12:00

Nazwa: [WYKŁAD] „Oryginalna gra o tron”: Wojna Stuletnia i Wojna Róż jako źródła inspiracji dla Pieśni Lodu i Ognia
Prowadzący: Michał Sapa
Rozpoczęcie: 12:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 205
Opis: Chociaż George R. R. Martin zawsze twierdził, że bohaterowie jego powieści i ich perypetie nie są bezpośrednimi odbiciami postaci i zdarzeń historycznych, fani i krytycy nie ustają w próbach ustalenia, kto jest w Westeros Ryszardem III, a kto Henrykiem Tudorem. Podczas prelekcji przyjrzymy się tym pomysłom, a także zastanowimy się nad tym, czy można z nich wyciągnąć jakieś wskazówki co do wciąż oczekiwanego finału cyklu.

13:00

Nazwa: [KONKURS] Odwrócony konkurs: Zemsta uczestników – edycja Westeros
Prowadzący: Tomek Brylant, Anna Dymarczyk (Westeros.pl) i inni
Rozpoczęcie: 13:00
Czas trwania: 55 min
Sala: 205
Opis: Ile razy zdarzało wam się spotkać na konkursie pytanie o herb rodu z Pcimia Dolnego lub postać, o której wspomnienie wymazałeś z pamięci wraz z przewróceniem kolejnej strony sagi? Tym razem to ty będziesz mógł odegrać się na twórcach tych niemożliwych konkursów. Przed tobą usiądzie loża ekspertów, a twoim zadaniem będzie zadanie pytania, które pogrąży ich wszystkich, sprawdź ich wiedzę i przekonaj się, kto zasłużył na miano eksperta ekspertów świata Pieśni Lodu i Ognia.

14:00

Nazwa: [PANEL DYSKUSYJNY] Gdy rozum śpi budzą się demony – panel
Prowadzący: Anna Pomykaj, Justyna Skrzypnik, Mateusz Pniewski, Anna Dymarczyk, Tomek Brylant, Karolina Małas
Rozpoczęcie: 14:00
Czas trwania: 115 min
Sala: 205
Opis: Pieśń Lodu i Ognia podobnie jak ekranizacja wzbudzają wśród odbiorców olbrzymie emocje, ale też sprawiają, że widz czy czytelnik bez mrugnięcia okiem akceptuje bohaterów łamiących wszelkie możliwe normy społeczne. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, jakim cudem stateczne gospodynie domowe uwielbiają ojcobójców i kazirodców i czy faktycznie nie ma takiego grzechu jakiego fani nie będą skłonni przebaczyć swym ulubieńcom.