Rocznik ’80, z wykształcenia doktor nauk biologicznych, aktualnie tłumaczka i autorka fantastyki. Spod jej pióra wyszły: cykl dark fantasy „Teatr węży”, ponad dwadzieścia opowiadań opublikowanych w czasopismach i antologiach, zbiory opowiadań „Między otchłanią a morzem” (2004) i „Po stronie mroku” (2012) oraz powieść „Olga i osty” (2016). Wyróżniona Reflektorem „Nowej Fantastyki” (2018), nominowana do nagród: Nautilus (2003), Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego (2017), Nagroda im. Janusza A. Zajdla (opowiadanie „Panicz z Ertel-Sega”) i dwukrotnie do Śląkfy w kategorii Twórca Roku (2013, 2016). Kocha góry i koty.

Przedstaw się, czyli Twój nagłówek
Agnieszka Hałas, z wykształcenia biolog molekularny, z zawodu zasadniczo tłumaczka, a w kontekście tego wywiadu – autorka fantastyki.

Jak wyglądał początek Twojej kariery?
Jeśli mówimy o karierze literackiej, to tych początków było kilka… W grudniu 1998 r., jeszcze jako
nastolatka, debiutowałam w magazynie „Fenix” opowiadaniem „Białe dłonie”. W 2004 r. ukazał się mój pierwszy zbiór opowiadań pt. „Między otchłanią a morzem”, po czym na kilka lat zniknęłam ze sceny fantastycznej. Dopiero w 2011 r. wróciłam z powieścią „Dwie karty” wydaną przezwydawnictwo Ifryt, które niestety szybko zniknęło z rynku, przez co kolejne tomy cyklu „Teatrwęży” wychodziły jako ebooki oraz niskonakładówki. W 2016 r. miałam więcej szczęścia z powieścią „Olga i osty”, która ukazała się nakładem WAB. Rok później wydawnictwo Rebis zdecydowało się wznowić wszystkie trzy tomy „Teatru węży”, a lada moment ukaże się czwarty.
Podsumowując, choć na papierze debiutowałam 20 lat temu, faktycznie dopiero rok 2016 był dla mnie początkiem okresu współpracy z dużymi wydawnictwami.

Jestem pasjonatką/em…
Rozwoju, zmiany, doskonalenia swoich umiejętności.

Nie lubię…
Zawiści, snobizmu, uprzedzeń podszytych ignorancją.

Stworzyłam/em…
…między innymi uniwersum Zmroczy, w którym rozgrywa się akcja cyklu „Teatr węży”, a także Zaświat, oniryczną krainę z „Olgi i ostów”.

Mój najbardziej fantastyczny debiut…
Nie tyle debiut, co powrót. Nadzwyczaj ciepło wspominam premierę wznowienia „Dwóch kart” w 2017 r. na Polconie w Lublinie, gdzie po raz pierwszy w życiu ujrzałam przed sobą kolejkę po autografy 🙂

Uwielbiam rozmawiać o…
Psychice ludzkiej. Bardzo lubię słuchać dziwnych i niezwykłych historii z życia wziętych.

Pytanie, które zawsze przyprawia mnie o…, brzmi:…
Pytanie, które zawsze przyprawia mnie o rozbawienie, brzmi „skąd pani bierze pomysły”. Jest to pytanie dyżurne, które pada podczas większości spotkań autorskich czy wywiadów. Autorzy lubią sobie z tego żartować („istnieje Centralny Bank Pomysłów i można wykupić abonament!”)

„Czas w fantastyce” to dla mnie…
…zarówno ciekawy motyw (zdaje się zresztą, że już powstawały antologie tematyczne z takim motywem przewodnim), jak i zagadnienie dla literaturoznawców, bo fantastyka jako gatunek literacki podlega ewolucji z biegiem czasu.

Kategorie: GOŚCIE