Linia tematyczna: Postacie czyniące magię

Linia tematyczna: Postacie czyniące magię

Piątek 26.08.2022

Tytuł: Zaburzenia psychiczne, problemy i ważne tematy w fantastyce young adults

Prelegent: Aleksandra Radomska – Budnik

Godziny: Piątek 14:00 – 14:50 [50 minut]

Miejsce: Sala 106 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/Rjslt

Opis: Wśród młodych ludzi co raz częściej mówi się o depresji, zaburzeniach lękowych czy kryzysach życiowych. Świadomość zdrowia psychicznego rośnie (to dobrze!) i może się do tego przyczyniać również współczesna literatura. Jak fantastyka young adults oswaja zaburzenia psychiczne, problemy, ważne tematy? Czy robi to prawidłowo? Przyjrzymy się wspólnie konkretnym przykładom z książek, serii wydawanych w ciągu ostatnich lat, porównując literackie kreacje z tym, co mówi współczesna psychologia. Zastanowimy się też wspólnie, czy możemy czerpać inspirację z fantastycznych bohaterów. (UWAGA! Prelekcja może zawierać spoilery do książek/serii takich jak: Dwór Cierni i Róż, Szóstka Wron, Zakon Drzewa Pomarańczy, Król z bliznami, Gołąb i Wąż, Szklany Tron)

 

Tytuł: Nie każdy bohater musi umieć latać

Prelegent: Mateusz Rogalski

Godziny: Piątek 14:00 – 14:50 [50 minut]

Miejsce: Sala 107 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/P8N9V

Opis: Dla uczniów klas 1-6 SP, szkół ponad podstawowych i osób dorosłych

Podczas tego spotkania prowadzący uświadomi uczestników, że ludzie są różni, indywidualni i niepowtarzalni. Uczestnicy tworząc swojego bohatera na karcie postaci, przy użyciu odpowiednich kości i tabelek, samodzielnie losując jego cechy. Dzięki temu nie powstaną jedynie super bohaterowie o nieskalanym wyglądzie. Wręcz odwrotnie, niektóre z postaci będą miały umiejętności, których dzieci same by nie wymyśliły. Jednak cały proces tworzenia został tak skonstruowany, aby postać z różnymi cechami posiadała indywidualne zalety i wybitne talenty. Pozwoli to dzieciom zrozumieć, że dzięki cechom wrodzonym i umiejętnościom wyuczonym, stajemy się osobami, które mogą osiągnąć każdy cel, jaki tylko sobie określą.

 

Tytuł: Komiks amerykański w kolorach kwitnącej wiśni: Japońskie inspiracje w komiksach Marvela, DC i nie tylko

Prelegent: Dawid Głownia

Godziny: Piątek 20:30 – 21:20 [50 minut]

Miejsce: Sala 101 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://biletyna.pl/inne/DF-22-Komiks-amerykanski-w-kolorach-kwitnacej-wisni-Japonskie-inspiracje-w-komiksach-Marvela-DC-i-nie-tylko/Wroclaw

Opis: Dziś nikogo, kto choć pobieżnie interesuje się mainstreamowym komiksem amerykańskim, nie dziwi, że Daredevil regularnie mierzy się ze starożytnym klanem ninja, Wolverine walczy ze swą zwierzęcą naturą, odwołując się do etosu stoickiego samuraja, a przez szeregi X-Men przewijają się postaci pochodzące z Japonii. A przykłady te ograniczają się tylko do Marvela. Nie sposób zaprzeczyć, że kultura japońska na stale zagościła w amerykańskim komiksie i stanowi rezerwuar motywów i tropów, a niekiedy całych opowieści, po które chętnie sięgają tamtejsi twórcy. Nie zawsze jednak tak było – na dobrą sprawę wszystko to zaczęło się dopiero w latach 80. XX wieku za sprawą japońskich fascynacji takich twórców, jak Frank Miller czy Chris Claremont. Podczas prelekcji przedstawione zostaną wybrane (ciekawe) przykłady japońskich inspiracji w komiksach Marvela, DC i mniejszych wydawnictw. A że jest to temat-rzeka, szczególny nacisk zostanie położony na elementy zaczerpnięte z japońskiego folkloru.

 

Sobota 27.08.2022

Tytuł: Wołchw – słowiański czarnoksiężnik

Prelegent: Przemysław Horoszkiewicz

Godziny: Sobota 12:00 – 13:00

Miejsce: Hyde Park

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja
Bilety: darmowe
Opis: We wczesnym średniowieczu na terenach zamieszkałych przez Słowian można było spotkać Wołchwów – słowiańskich czarnoksiężników, zwanych również guślarzami. Kim byli wołchwowie i jaka szczególna więź łączyła ich z bogiem krainy umarłych – Welesem? Czy można zrekonstruować jakkolwiek tego słowiańskiego „szamana”? Jak odtwarzać taką postać w larpie czy grze fabularnej? Prelekcja, dyskusja i prezentacja zasad tworzenia Wołchwa do gry roleplaying – SŁOWIAŃSKA GAWĘDA.

 

Tytuł: Przepis na blockbuster (i nie tylko), czyli o niekończącej się lekturze podróży bohatera

Prelegent: Iwona Morozow

Godziny: Sobota 16:00 – 16:50 [50 minut]

Miejsce: Sala 106 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/1L1K1

Opis: Mity to nie tylko opowieści należące do porządku przeszłości, ale przede wszystkim archetypiczne historie, których celem jest nadawanie sensu. Wyjaśniają to, co niezrozumiałe i skomplikowane, niwelują trudne do pogodzenia przeciwieństwa, operując przy tym językiem symboli i wartości. Mity w mediach są wszechobecne, znajdziemy w reklamach środków czyszczących, produktów spożywczych, samochodów czy leków i oczywiście w klasycznych hollywoodzkich opowieściach. Podczas spotkania przyjrzymy się jednej z klasycznych i najbardziej kochanej przez Hollywood strukturze opowieści archetypicznej i zastanowimy się, czy rzeczywiście jest przepisem idealnym na murowany blockbuster (i nie tylko)?

 

Tytuł: Klechdy komiksowe, czyli mity i wierzenia w służbie komiksu

Prelegent: Szymon Holcman

Godziny: Sobota 16:00 – 16:50 [50 minut]

Miejsce: Sala 204 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://biletyna.pl/inne/DF-22-Klechdy-komiksowe-czyli-mity-i-wierzenia-w-sluzbie-komiksu/Wroclaw

Opis: Mity, wierzenia, legendy są pożywką rozmaitych form narracyjnych od tysięcy lat. Budzą silne emocje, zdejmują lękiem, dają nadzieję, służą za przestrogę. Nic dziwnego, że bardzo często sięga po nie również komiks. I robi to na rozmaite sposoby. Przyjrzymy się tym najpopularniejszym, najciekawszym, nietypowym.

 

Tytuł: Królowa wampirów czyli Carmilla i jej wcielenia

Prelegent: Łukasz Czarnecki

Godziny: Sobota 16:00 – 16:50 [50 minut]

Miejsce: Sala 205 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/8Tl6S

Opis: XIX wiek był okresem kluczowym dla formowania się literackiego horroru. U świtu stulecia Mary Shelley dała czytelnikom Frankensteina a gdy epoka wiktoriańska dobiegała już końca w roku 1897 na półki londyńskich księgarń trafił Dracula Brama Stokera tworząc archetyp wampira, do którego w mniejszym lub większym stopniu odwołują się twórcy powieści, komiksów, filmów i gier komputerowych. W cieniu hrabiego z Transylwanii pozostaje jego krewniaczka, , czyli tytułowa bohaterka noweli Carmilla pióra Josepha Sheridana Le Fanu. Tymczasem owa wampirzyca ze Styrii straszyła czytelników z łamów magazynu literackiego The Dark Blue na dobre ćwierć wieku przed tym nim świat usłyszał o Draculi. Co więcej w powieści Stokera bez trudu znaleźć można ślady inspiracji opowieścią jego starszego kolegi po piórze a kreacja postaci kobiecych w wykonaniu Le Fanu stoi na wyraźnie lepszym poziomie. Choć Carmilla funkcjonuje w cieniu Draculi jej wpływ na popkulturę XX i XXI wieku jest trudny do przecenienia. Bohaterka noweli pozostaje po dziś dzień archetypem uwodzicielskiej wampirzycy. Inspirowała zarówno filmowe horrory brytyjskiej wytwórni Hammer, gdzie osikowym kołkiem przebijał ją sam Peter Cushnig, jak i książki (cykl Anno Dracula Kima Newmana czy też polski Wampir z M3 Andrzeja Pilipiuka), systemy RPG (jej wyraźny ślad znajdujemy w uniwersum Warahmmera), japońskie gry konsolowe i oparte na nich serie anime, a w latach 2014-2016 w formie grasującej po akademiku wampirzycy- studentki opanowała YouTube dzięki internetowemu serialowi, w którym twarzy użyczyła jej Natasha Negovanlis. W trakcie odczytu słuchacze poznają osobę Josepsha Sheridana Le Fanu i ruszą wraz z prelegentem w szalony popkulturowy pościg za jego literacką córką by na koniec dowiedzieć się co wiktoriańska wampirzyca lesbijka ma wspólnego z telenowelami wyświetlanymi przez TVP.

 

Tytuł: Czarownice, wiedźmy, szeptuchy. O czarujących kobietach w popkulturze

Prelegent: Magdalena Wolff, Jakub Ćwiek, Magdalena Kucenty (Grzegorz Wielgus)

Godziny: Sobota 16:15 – 17:05 [50 minut]

Miejsce: Sala 101 [1 piętro]

Typ atrakcji: Panel dyskusyjny

Link do biletyny: https://bilety.io/KCOoK

Opis: Jak przedstawiane są użytkowniczki magii w kulturze, o kobiecej magii, sabatach, zielarkach. Przez magię do feminizmu.

 

Tytuł: Czarownice, nekromanci i potwory

Prelegent: Grzegorz Wielgus

Godziny: Sobota 18:30 – 19:20 [50 minut]

Miejsce: Sala 107 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/O80vv

Opis: Skąd wzięły się potwory, które znamy z dzisiejszych opowieści, w jaki sposób ewoluowało pojęcie potwora oraz magii przez wieki, dlaczego nagle pojawiły się prześladowania czarownic, jaki związek ma z tym mała epoka lodowcowa, co sprawiło, że kobiety stały się synonimiczne z użyciem czarnej magii, podczas gdy królowie korzystali z usług nekromantów i magów.

 

Tytuł: Do czego służą monstra

Prelegent: Maja Starakiewicz, Marcin Mleczak

Godziny: Sobota 20:00 – 20:50 [50 minut]

Miejsce: Sala 203 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/rSg33

Opis: W czasie wystąpienia zastanowimy się, jaki sens może mieć potworność we współczesnej kulturze i popkulturze. Od klasycznego ujęcia, przedstawiającego potwora jako nośnik zła, przejdziemy do subwersywnych odczytań monstrualności, takich jak te pojawiające się w grach „Hellblade: Senua’s Sacrafice” i „Shadow of the Colossus”. W tym kontekście umieścimy H.P.Lovecrafta i jego twórczość, a następnie spróbujemy wspólnie zastanowić się, czy Chtulhu jest symbolem zagłady, czy może też stać się pokrętnym światłem nadziei dla zmęczonego umysłu.

 

Niedziela 28.08.2022

Tytuł: Nie tylko Sadako, czyli filmowe strachy na lachy Japonii

Prelegent: Dawid Głownia

Godziny: Niedziela 11:00 – 11:50 [50 minut]

Miejsce: Sala 107 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://biletyna.pl/inne/DF-22-Nie-tylko-Sadako-czyli-filmowe-strachy-na-lachy-Japonii/Wroclaw

Opis: Japonia ma długą i bogatą tradycję opowieści o duchach, zjawach, demonach, potworach i innych niezwykłych stworzeniach. Pomysły wywodzące się z tamtejszego folkloru były i są chętnie wykorzystywane w różnych mediach – od literatury, przed film i komiks, po gry. W kinie elementy te były obecne właściwie od chwili jego pojawienia się w Japonii – pierwsza produkcja z wątkami nadnaturalnymi, odwołująca się do rodzimego folkloru powstała tam już w 1898 roku. Od tego czasu były na japońskich ekranach już zawsze obecne, choć w różnym natężeniu – w latach 50. XX wieku tradycyjne opowieści o duchach stanowiły jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych w Japonii, a pod koniec wieku ludowa figura ducha mszczącego się za krzywdy doznane za życia została twórczo przetworzona na gruncie j-horroru. Prelekcja stanowi połączenie omówienia przekształceń w zakresie wykorzystywania motywów japońskich duchów, demonów i potworów w tamtejszym kinie od jego początków do współczesności oraz polecanki najciekawszych filmów.

 

Tytuł: Duchy i nawiedzenia

Prelegent: Aleksandra Herzyk

Godziny: Niedziela 12:15 – 13:05 [50 minut]

Miejsce: Sala 107 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://biletyna.pl/inne/DF-22-Duchy-i-nawiedzenia/Wroclaw

Opis: Herzyk opowie o projekcie, który zrealizowała razem z youtuberem Lupą Sceptyka, podróży do najbardziej nawiedzonego domu w Polsce (zdaniem polskich łowców duchów) i zadziwiających treściach przeczytanych w książkach „ekspertów” w dziedzinie nawiedzeń

 

Tytuł: Magia i obrzędy starożytnych cywilizacji

Prelegent: Kasia Żurawska

Godziny: Niedziela 14:45 – 15:35 [50 minut]

Miejsce: Sala 205 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://biletyna.pl/inne/DF-22-Magia-i-obrzedy-starozytnych-cywilizacji/Wroclaw

Opis: W obliczu katastrof naturalnych, chorób, trudów życia i wojen ludzie w starożytności wierzyli, że odpowiadają za to bogowie oraz inne, złe siły. Ludzie starali się więc uzyskać przychylność i ochronę siły wyższych. Powstawały więc hymny i zaklęcia magiczne a także obrzędy ku chwale sił wyższym, które miały ich obłaskawić czy sprowadzić przychylność, pełniły też funkcje obronne przed złymi siłami.