Koncerty na Dniach Fantastyki 2024
Wszystkich miłośników muzyki zapraszamy na pięć wyjątkowych koncertów, które odbędą się w bezpłatnej strefie Fantastyki Open.
23 sierpnia
Viimaheim
Grzegorz to muzyk samouk, niegdyś udzielający się krakowskiej kapeli folk metalowej, aktualnie prowadzący solową działalność muzyczną, której efektem było założenie akustycznego projektu Viimaheim (czyt.: Wimahajm). Projekt w dużej mierze obraca się wokół muzyki średniowiecznej, folkowej oraz fantasy. W repertuarze multiinstrumentalisty można znaleźć kompozycje własne oraz covery muzyki popularnej.
Runika
Grają autorskie utwory inspirowane w warstwie tekstowej podaniami i legendami z całej Polski, mitologią słowiańską i germańską oraz literaturą fantasy. W ich muzyce przeplata się wiele gatunków, takich jak folk, gotyk, power metal czy klasyczny rock. Zagrali ponad 150 koncertów w Polsce i za granicą. W 2018 roku ukazała się ich debiutancka płyta „Pradawna moc”.
Emigrah
Zwycięzca muzycznego Open Calla tegorocznych Dni Fantastyki. Zespół wykonuje autorską muzykę folkową o mocnym akustycznym brzmieniu, inspirowaną muzyką tradycyjną z różnych regionów.
Grupę tworzą Filip Arasimowicz, Paulina Sidoruk, Maria Kraik i Jędrzej Jakubowski. W maju br. odbyła się premiera debiutanckiej płyty zespołu pt. „Widniej”.
Emigrah przedstawia muzykę jako pierwiastek, który nie podlega prawom czasu ani podziałom geograficznym i z szerokim wachlarzem możliwości łączy w sobie to, co na pozór wydaje się być niepołączalne. Zespół swą muzyką udowadnia, że pomiędzy wyznaniami, regionami i językami nie ma barier.
24 sierpnia
Jeden kmen
Działają na scenie muzycznej od 2016 roku. Obecna twórczość zespołu można opisać, jako muzykę plemienną z elementami folku, muzyki świata, elektroniki i ambientu, która jest ściśle związana z ich własnymi oryginalnymi tekstami i sztuką wizualną. Przekazuje słuchaczom różnorodne historie, od tych o motywach folklorystycznych i mitologicznych po narracje fantasy.
Jarzmo
Snuta przez duet muzyków opowieść o przedapokaliptycznej rzeczywistości: zamglonej, zimnej i tonącej w elektrośmieciach, w której wciąż rozbrzmiewa melodia oberka zagrana przed stu laty przez wiejskiego grajka na skraju pola…Spodziewajcie się mocnego uderzenia, chwytliwych riffów i melodyjnej wrażliwości.
Jarzmo brzmieniem nawiązują w równym stopniu do współczesnej muzyki gitarowej, stoner rocka, co do polskiej muzyki tradycyjnej, odnajdując swoje miejsce na scenie zadymionego rockowego klubu, jak i na folkowej potańcówce pod strzechą.
25 sierpnia
Żniwa
Jak możemy opisać Żniwa? Dwa połączone miłością żywioły. Muzyka to ich życie i najgorętsza pasja. Razem żyją i grają od 2017 roku!
Żniwa to zakochane małżeństwo multiinstrumentalistów, Skjere i Raido.
Grają neoceltycki, słowiański i nordycki pagan-folk, wyzwalający pierwotne instynkty, porywający do tańca, a momentami wprowadzający w nostalgię. Usłyszycie autorski materiał inspirowany dawnymi legendami i muzyką, ale w repertuarze znajdą się też prawdziwe historyczne utwory sprzed wieków. Skjere i Raido wykorzystują wyłącznie prawdziwe, akustyczne instrumenty, które zabrzmią zarówno na scenie z mikrofonami, ale też bez zasilania, w środku lasu.