Regulamin uczestnictwa w Festiwalu Dni Fantastyki 2024
realizowanym w dniach 23.08.2024 – 25.08.2024 r.
§ 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Dni Fantastyki 2024 odbywają się w dniach 20-25 sierpnia 2024 r.
- Głównym Organizatorem, Dni Fantastyki 2024, zwanych dalej Festiwalem, jest Ośrodek Postaw Twórczych Zamek z siedzibą: pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław, wpisany do Rejestru Instytucji Kultury nr RIK 43/2023, NIP 894-320-22-01, zwany dalej Organizatorem lub OPT Zamek.
- Dni Fantastyki 2024 współorganizowane są przez: Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu, im. Tadeusza Różewicza, Stowarzyszenie Gildia Organizatorów – zwanymi dalej Współorganizatorami.
- Partnerem Dni Fantastyki 2024 jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z siedzibą we Wrocławiu – zwany Partnerem.
- Uczestnicy – osoby fizyczne biorące dobrowolnie udział w wydarzeniach płatnych (bilety wstępu, karnety) jak również w wydarzeniach ogólnodostępnych – nieodpłatnych.
- Nadzór nad przestrzeganiem Regulaminu sprawuje Organizator oraz reprezentujący go Pracownicy, Wolontariusze, Profesjonalna firma ochrony, zwani dalej Obsługą lub Obsługą Festiwalu.
- Przepisy niniejszego Regulaminu obowiązują wszystkich, którzy przebywają na terenie Festiwalu w strefie biletowanej i bezpłatnej, tj. Uczestników, Organizatora, Obsługę Festiwalu.
§ 2.
CZAS I MIEJSCE
- Dni Fantastyki 2024 w dniach 20-22 sierpnia 2024 r. odbędą się w wyznaczonych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.
- Miejscem realizacji Festiwalu w dniach 23.08.2024 r. – 25.08.2024 r. jest: teren Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii ul. Stabłowicka 147, 54-066 Wrocław – zwany dalej „Kampusem Pracze”.
- Teren Kampusu Pracze podzielony jest na strefy:
1) strefa biletowana Festiwalu (blok: Fantastyka Inspiruje): w wyznaczonych pomieszczeniach w budynkach na terenie Kampusu Pracze,
2) strefa bezpłatna Festiwalu: wyznaczony teren Kampusu Pracze, na którym odbywają się wybrane punkty programu. - Zasady uczestnictwa w Festiwalu w części organizowanej przez Współorganizatora tj. Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu, im. Tadeusza Różewicza określa Regulamin ustalony przez Współorganizatora. Wstęp na wydarzenia w części organizowanej przez Współorganizatora jest bezpłatny.
- Na terenie Kampusu Pracze wolno przebywać od godz.15:00 w piątek 23.08.2024 r. do godz. 18:00 w niedzielę 25.08.2024 r.
- Teren Festiwalu – Kampusu Pracze – będzie zamknięty (w każdym dniu realizacji) od godz. 22.30 do 8:00. Wyjście/wejście w tych godzinach możliwe jest tylko za zgodą Organizatora.
§ 3.
UCZESTNICTWO W FESTIWALU
- Udział w wydarzeniach realizowanych w strefie biletowanej jest możliwy po zakupieniu karnetu lub jednodniowego biletu wstępu wyłącznie na portalu biletyna.pl lub bezpośrednio na wydarzeniu w kasach biletowych Festiwalu.
- Uczestnik, otrzymuje w dniu wydarzenia w kasie Festiwalu identyfikator w postaci opaski, potwierdzający zakup karnetu.
- Uczestnicy wydarzeń zobowiązani są do noszenia opaski w widocznym miejscu oraz okazywania jej na każdą prośbę Obsługi.
- Zgubienie opaski należy niezwłocznie zgłosić w punkcie sprzedaży biletów. Nowa opaska zostanie wydana po ponownym zakupieniu karnetu. Organizator ma prawo zwolnienia z ponownej opłaty lub zmniejszenia jej wysokości tylko w uzasadnionych przypadkach.
- Identyfikacją zakupu jednodniowego biletu wstępu jest jego wydruk lub wersja cyfrowa na urządzeniu mobilnym (telefon, tablet) okazana Obsłudze wydarzenia przy wejściu na punkt programu.
- Każdy Uczestnik zobowiązany jest do zachowania czystości na terenie Festiwalu i sprzątania po sobie oraz podporządkowania się decyzjom Obsługi Festiwalu, w zakresie organizacyjnym i dotyczącym bezpieczeństwa imprezy.
- Osoby nieprzestrzegające Regulaminu mogą zostać usunięte z terenu Festiwalu decyzją Organizatora. W takim przypadku Uczestnik zobowiązany jest do zdania Organizatorowi opaski identyfikującej oraz nie otrzymuje zwrotu kosztów biletu. Fakt usunięcia jest odnotowywany w punkcie sprzedaży biletów.
- Nieznajomość Regulaminu nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania, ani ponoszenia konsekwencji wynikających z łamania jego postanowień.
§ 4.
KATEGORIE WIELOWE UCZESTNIKÓW
- Uczestnicy podzieleni są na następujące kategorie wiekowe:
a) pełnoletni
b) niepełnoletni: w wieku od 13 do 17 roku życia. - W przypadku osób niepełnoletnich:
a) zakup biletu może nastąpić tylko w przypadku okazania pisemnej zgody na udział w Festiwalu podpisanej przez rodzica lub opiekuna prawnego, której treść znajduje się w Załączniku nr 2.
b) Niepełnoletni uczestnik ma obowiązek posiadać ww. pisemną zgodę podczas trwania całego Festiwalu. - Uczestnicy w wieku od 8 do 12 roku życia, którzy posiadają zakupiony bilet lub karnet mogą przebywać na terenie Festiwalu wyłącznie pod stałą opieką rodziców lub opiekunów.
- Uczestnikom w wieku do 7 roku życia przysługuje bezpłatny wstęp na strefę biletowaną Festiwalu i mogą w niej przebywać wyłącznie pod stałą opieką rodziców lub opiekunów. W przypadku udziału grup w Wydarzeniach Festiwalu, na grupę do 5 osób do lat 12 powinien przypadać jeden dorosły opiekun.
- Organizator nie przewiduje sprzedaży karnetów oraz biletów jednodniowych w cenie innej niż „normalna” tj. ulgowych, szkolnych, grupowych i in.
§ 5.
BEZPIECZEŃSTWO I MONITORING
- Firma Ochrony pilnuje przestrzegania porządku i zapewnia ochronę tylko na terenie Kampusu Pracze.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia zaistniałe podczas dojazdu na Festiwal, w drodze do miejsc noclegowych, a także za jakiekolwiek straty, zniszczenia, kradzieże, które mogą przydarzyć się Uczestnikowi w trakcie Festiwalu.
- W celu zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na terenie Kampusu Pracze, a także w celu zapewnienia ochrony mienia, zgodnie z art. 5 i art. 6 ust. 1 pkt c i f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.Urz.UE.L.2016.119.1) zainstalowano monitoring wizyjny w części publicznej, polegający na rejestracji obrazu w czasie rzeczywistym;
- Materiały pozyskane z monitoringu będą wykorzystane wyłącznie w celu określonym w pkt 3.
- Dostęp do materiałów pozyskanych z monitoringu mają jedynie osoby, które są upoważnione do przetwarzania zawartych tam danych.
- Materiały pozyskane z monitoringu będą przechowywane przez okres do 30 dni od rejestracji, po którego upływie będą niszczone w sposób uniemożliwiający ich odtworzenie.
- Uczestnik Festiwalu, którego dane znajdują się w materiałach pozyskanych z monitoringu, ma prawo dostępu do tych danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także przysługuje mu prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu.
- Zasady dotyczące rejestrowania i przechowywania nagrań znajdują się w Regulaminie Monitoringu Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii dostępne są na stronie https://port.lukasiewicz.gov.pl/dane-osobowe/
- Na teren Festiwalu nie wolno wnosić przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia uczestnika/czki oraz osób trzecich. Dotyczy to w szczególności, lecz niewyłącznie:
a) broni białej,
b) broni bezpiecznej (np. wykonanej z otuliny lub gumy),
c) broni palnej,
d) broni pneumatycznej typu ASG i paintball,
e) replik broni,
f) środków toksycznych, żrących, skrajnie łatwopalnych,
g) materiałów wybuchowych i środków pirotechnicznych,
h) gazu obronnego, pałek. - Jeżeli przedmioty, o których mowa w § 5 pkt. 9 są potrzebne do przeprowadzenia punktu programu (pokazy, larpy, cosplay), należy zgłosić ten fakt Organizatorowi.
- Organizator przechowuje przedmioty, o których mowa w § 5 pkt.9 w depozycie i udostępnia na czas trwania atrakcji, podczas której muszą być one pod stałym nadzorem osoby prowadzącej punkt programu.
- Organizator może nie wyrazić zgody na wykorzystanie zgłoszonych przedmiotów i zażądać usunięcia ich z terenu Festiwalu, zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia (np. ASG: wyjęcie magazynków, rozłączone napędy, bezpieczniki ustawione w pozycji bezpiecznej, zwolnione sprężyny) lub zakazać pewnych czynności z nimi związanych (np. wyjmowania miecza z pochwy).
- Zakazane jest posiadanie i spożywanie alkoholu zakupionego poza strefą gastronomiczną Festiwalu.
- Napoje alkoholowe zakupione na terenie Festiwalu można spożywać tylko i wyłącznie:
a) w strefie gastronomicznej,
b) na terenie Kampusu Pracze, tylko napoje w plastikowych opakowaniach. - Na terenie Festiwalu obowiązuje zakaz posiadania i stosowania nielegalnych substancji o charakterze odurzającym lub psychotropowym.
- Na terenie Festiwalu obowiązuje całkowity zakaz przebywania w stanie nietrzeźwości oraz w stanie wskazującym na spożycie nielegalnych środków odurzających lub psychotropowych. Osoby w takim stanie zostaną poproszone o opuszczenie imprezy a w przypadku zakłócania przebiegu imprezy i odmowy współpracy z pracownikami/pracowniczkami ochrony, organizator poprosi o interwencję Straży Miejskiej/Policji.
- Na terenie Festiwalu obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych poza wyznaczonymi miejscami.
- Na terenie Festiwalu (w tym w budynkach) obowiązuje zakaz stosowania otwartego ognia (np. świeczek, pochodni).
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku działalności uczestników Festiwalu, w szczególności powstałych na skutek ich niewłaściwego zachowania, łamiącego postanowienia Regulaminu. Kosztami wynikającymi z wszelkich powstałych w ten sposób szkód zostaną obciążeni sprawcy.
- Ze względów bezpieczeństwa Organizator zastrzega sobie prawo do ograniczenia liczby osób przebywających w salach, w których realizowane są punkty programu. Niemożność uczestniczenia w punkcie programu ze względu na brak wolnego miejsca na sali nie może być podstawą do żadnych roszczeń wobec Organizatora.
- Zabrania się wstępu do miejsc oznaczonych napisem „ZAKAZ WSTĘPU”, przekraczania taśm i barierek odgradzających, przestawiania ławek i zastawiania np. pojazdem ciągów komunikacyjnych i dróg ewakuacyjnych i pożarowych.
- Wszystkie przypadki podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia będą zgłaszane przez Organizatora odpowiednim służbom porządkowym oraz Policji.
- W przypadku pozostawienia bez nadzoru podejrzanych przedmiotów zostanie wezwana Policja, a koszty operacji ponosi właściciel przedmiotu.
- Obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt do budynków na terenie Kampusu Pracze bez zgody Organizatora, za wyjątkiem psów-przewodników.
§ 6.
ZWIERZĘTA NA TERENIE WYDARZEŃ
- Na terenie Kampusu Pracze obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt przez uczestników Imprezy, poza zwierzętami domowymi tj.: psami i kotami.
- W trosce o dobro zwierząt, Organizator nie rekomenduje jednak zabierania ich na Festiwal. Jeśli jest to konieczne należy zadbać o to, aby mieć ze sobą ważną książeczkę szczepień, smycz, kaganiec oraz woreczki na odchody. Właściciel w pełni odpowiada za swoje zwierzę na terenie Festiwalu. Zwierzę musi cały czas znajdować się przy właścicielu.
- Psy oraz koty przyprowadzone przez opiekunów na Festiwal Dni Fantastyki 2024 muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
- Na prośbę Obsługi Festiwalu Opiekun powinien udostępnić do wglądu zaświadczenie o posiadaniu przez zwierzę ważnego szczepienia.
- Opiekun sprawuje nad zwierzęciem ciągłą opiekę i kontrolę, tj. trzyma je na smyczy.
- Psom wykazującym zachowania agresywne NALEŻY założyć kaganiec.
- Zanieczyszczenie spowodowane przez zwierzę przebywające na terenie Festiwalu niezwłocznie usuwa jego opiekun.
- Za wszelkie zniszczenia spowodowane przez zwierzę na terenie Festiwalu w tym za szkody wyrządzone osobom trzecim, odpowiada jego opiekun. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez zwierzęta znajdujące się na terenie Festiwalu.
- Obsługa Festiwalu ma prawo poprosić opiekuna zwierzęcia, które zachowuje się agresywnie lub uciążliwie dla innych uczestników Festiwalu o opuszczenie imprezy lub/i budynku. Opiekun zwierzęcia powinien niezwłocznie zastosować się do takiej prośby.
§ 7.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Na terenie Festiwalu obowiązuje absolutny zakaz samodzielnego umieszczania treści reklamowych (plakatowania, wieszania banerów, rozdawania ulotek).
- W celu rozpowszechniania materiałów reklamowych należy uzyskać zgodę Organizatora, który przekaże je Wolontariuszom do rozmieszczenia na terenie Festiwalu. Wszelkie materiały, co do których nie została wydana zgoda, będą niezwłocznie usuwane, a osoby je rozwieszające zostaną pociągnięte do odpowiedzialności materialnej za ewentualne uszkodzenia powierzchni, na której zostały umieszczone.
- Wszyscy Uczestnicy, Organizator, Współorganizatorzy, Obsługa Festiwalu są zobowiązani do traktowania innych osób z szacunkiem. Osoby zachowujące się agresywnie, obraźliwie lub stwarzające zagrożenie dla czyjegoś życia, zdrowia, dóbr osobistych czy materialnych będą poproszone o opuszczenie terenu Festiwalu bez zwrotu kosztów biletu wstępu i/lub karnetu.
- Organizator nie odpowiada za rzeczy zgubione lub pozostawione bez opieki.
- Dla Uczestników, w określonych dniach i godzinach, dostępna jest szatnia, w której można pozostawić przedmioty pod nadzorem Obsługi Festiwalu (informacja dostępna jest na stronie https://www.dnifantastyki.pl/).
- Organizator zastrzega, że w przypadku zaistnienia „siły wyższej”, która częściowo lub całkowicie uniemożliwi realizację Festiwalu, ma prawo do odłożenia realizacji Festiwalu do czasu ustąpienia „siły wyższej”.
- Do „siły wyższej” zostają zaliczone między innymi: zamieszki, wojna, strajk ogólnonarodowy, stan klęski żywiołowej, decyzje służb państwowych i samorządowych dot. szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniu chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zobowiązujące Organizatora do ich stosowania.
- Zmiana terminu realizacji Festiwalu z powodu przeszkody określonej w ust. 7 może nastąpić po stwierdzeniu zaistnienia przesłanek, o których mowa w punkcie powyżej oraz po powiadomieniu Uczestników o jej wystąpieniu, a o ustaniu trwania przeszkody – po ustaniu jej trwania.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne kontuzje i nieszczęśliwe wypadki uczestników Festiwalu i osób z nimi współpracujących, powstałe na skutek nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa.
- Organizator nie jest zobligowany do posiadania dodatkowego ubezpieczenia NW. Osoby, które ulegną z własnej winy wypadkowi nie mogą starać się o odszkodowanie od Organizatora.
- Oficjalne gadżety dotyczące Festiwalu będą sprzedawane podczas imprezy wyłącznie na terenie Festiwalu w autoryzowanym przez Organizatora punkcie sprzedaży.
- Uczestnictwo w Festiwalu jest równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją niniejszego Regulaminu.
- Każda z osób realizujących Festiwal w ramach współpracy z Organizatorem zobowiązana jest do zapoznania się i stosowania zasad wprowadzonych niniejszym Regulaminem.
- O sprawach nieuwzględnionych w niniejszym Regulaminie decyduje Organizator.
- Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany i uzupełniania programu Festiwalu.
- Osoby nieprzestrzegające przepisów dotyczących praw autorskich (np. poprzez bezprawne publiczne odtwarzanie multimediów lub handel ich nielegalnymi kopiami) zostaną usunięte z terenu Festiwalu bez zwrotu kosztów zakupu biletu i/lub karnetu.
Załączniki:
Załącznik nr 1: Zasady sprzedaży karnetów oraz biletów na Dni Fantastyki 2024
Załącznik nr 2: Zgoda na uczestnictwo nieletniego w punktach programu
Zatwierdził:
Paweł Kamiński
Dyrektor Ośrodka Postaw Twórczych Zamek