Blok Ilustracja i komiks

W bloku ilustracji i komiksu przeniesiemy Was w magiczny świat wizualnych opowieści i artystycznej kreatywności. To miejsce, w którym odkryjecie tajniki ilustracji i sztuki komiksowej, a także spotkacie utalentowanych artystów i twórców.

Przygotowaliśmy prelekcje, na których będziecie mieli okazję spotkać znanych twórców komiksów i ilustracji, którzy podzielą się swoimi historiami i technikami twórczymi. Odkryjecie różne style artystyczne i zdobędziecie wiedzę na temat procesu twórczego.

To doskonała okazja dla wszystkich miłośników sztuki wizualnej, którzy chcą odkryć świat ilustracji i komiksu, a także dla tych, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności artystyczne. Dołączcie do nas w bloku Ilustracja i komiks, aby doświadczyć magii opowieści wizualnych i odkryć potencjał twórczy, który kryje się w każdym z nas.

Poznajcie naszych Gości!

B

Babczyński Jakub ilustrator oraz storyboardzista. Gdyby przed laty nie porzucił zawodu architekta, to kto wie, czy tworzyłby teraz swoje nadzwyczajne krainy? Wkroczyć w owe światy można zanurzając się w Jego „Wyspę Szyszek” wyróżnioną główną nagrodą na festiwalu „Złote Kurczaki”. Z Jego innych osiągnięć można wymienić stworzenie wielu grafik do zeszytów czy albumów komiksowych, choćby takich jak „Olimpia z Gdańska”, „Miasto z Widokiem” czy „Wydział 7”. Warto spotkać go na Dniach Fantastyki, ponieważ wykładaniem komiksu zajmuje się zawodowo na gdańskich uczelniach.

F

Falauke tworzy od 2017 roku, a chodzi głównie o krótkie formy komiksowe publikowane w antologiach. Jej debiutem okazało się pełnometrażowe „Czy wszystko smakuje?” w temacie pracy w polskiej gastronomii. Obecnie (od niemal dekady) urzeczywistnia swoje pomysły na pozowalne lalki artystyczne, a owe idee czerpie z baśni i legend.

Falkowska Marta – choć z wykształcenia jest architektką, to Jej serce bije dla ilustracji. Obecnie jest redaktorką „Warchlaków” i fanowskiego magazynu „Monstwór”. Jest autorką przygodowej serii dla dzieci o tytule „Oto Tosia”, której trzecią część można umieścić w pudełku z napisem „in progress”. Znać Ją można z roli koordynatorki i współautorki „Własnym głosem. Herstorie aborcyjne”. Jeśli już uda Jej się złapać wolną chwilę, lubi uciekać w świat snów, głaskania kotków i smutnych książek.

G

Głowacka Ewa jest projektantką graficzną i absolwentką Akademii Sztuk Pięknych i Historii Sztuki na UWr. Jej projekty są głównie wykorzystywane dla placówek kultury, NGOsów czy niezależnych inicjatyw kulturalnych. To ogromna fanka D.I.Y. oraz zinów, a przez wiele lat angażowała się w działania takich grup jak kolektyw zinowy Moduł Kru czy grupa robocza GRAS. Jej prace były częścią wystaw, rezydencji i projektów zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej.

Głownia Dawid jest doktorem nauk o sztuce, a pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Upodobał sobie historię kina, w szczególności tego japońskiego i południowokoreańskiego. Ubóstwia marginesy światowego kina gatunków, genealogię komiksu amerykańskiego oraz rozmyślanie nad popkulturą. Ponadto jest autorem dwóch książek: „Sześć widoków na kinematografię japońską” oraz „Początki kina w Japonii na tle przemian społeczno-politycznych kraju”; pisze także artykuły, prowadzi fanpage i blog Pan Optykon.

Grzelczyk Joanna – animatorka kultury, edukatorka. Założycielka dyskusyjnego klubu komiksu Wykolejeni, organizatorka festiwalu komiksu i ilustracji KLIN. Swoją działalność koncentruje na promowaniu komiksu, wykorzystując jego potencjał edukacyjny i kulturowy w różnych kontekstach.
W 2024 r. nagrodzona za wybitne osiągnięcia w kulturze przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego; w 2023 r. nominowana do nagrody WARTO.

H

Herzyk Aleksandra to autorka książek i komiksów aktualnie kończąca studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim (oraz pracująca nad drugą częścią powieści graficznej🤫). Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 2022 roku zadebiutowała powieścią graficzną „Wolność albo Śmierć”, za którą została nagrodzona w konkursie Literacka Podróż Hestii w 2023 roku. Była również nominowana w kategorii Najlepszy Polski Komiks 2022 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

M

Mazur Katarzyna jej twórczość oscyluje wokół doświadczenia autyzmu, relacji z bliskimi czy depresji. Niegdyś publikowała swoje pracy pod pseudonimem Imana. Dziś znać Ją można ze zbiorów pasków komiksowych „Kartofle” (oraz ich drugiej odsłony – „Tłuczone ziemniaki”). Do Wrocławia przybędzie aż z Warszawy!

S

Sieczkowska Marta jest projektantką graficzną oraz ilustratorką, a za Jej wykształcenie odpowiada Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Do Jej codziennych zadań należy składanie publikacji i ilustracji, a także tworzenie okładek książek oraz wydawnictw muzycznych. W zakresie Jej obowiązków mieści się również rejestrowanie i montowanie materiałów wideo. Na Dniach Fantastyki Marta prowadzić będzie również nieodpłatne warsztaty komiksowe z elementami kolażu, a szczegóły (wraz z zapisami) ruszą już 1 sierpnia.

Spell Tomasz – w Jego żyłach płynie gdańskie powietrze, choć dziś urzęduje w Krakowie z kotką Franią, a sztuki komiksu nauczył się sam – Tomasz Spell. Jest autorem „Przygód Stasia i Złej Nogi”, które zostały adaptowane przez Katowicki Teatr Śląski, a także Bratysławski Teatr LUDUS. Ostatni komiks, który wyszedł spod Jego palców to „Zasada Trójek”, za którą dostał parę nagród, chociażby tę za najlepszy komiks 2022 roku. Na co dzień rysuje komiksy dla partii Razem. 💜✨✏️