Blok Literacki

W bloku literatury pragniemy zanurzyć Was w fascynującym światku literackim. Przygotowaliśmy spotkania z Waszymi ukochanymi autorami, którzy z pasją podzielą się swoimi doświadczeniami, inspiracjami i technikami pisarskimi. Będziecie mieli okazję wziąć udział w pasjonujących dyskusjach na temat kreowania fantastycznych światów, rozwijania postaci oraz budowania napięcia, które uczynią Wasze czytelnicze doświadczenie jeszcze bardziej satysfakcjonującym.

Przygotowaliśmy również atrakcje dla miłośników kryminałów oraz słowiańskiej mitologii. Odkryjecie kulisy tworzenia Waszych ulubionych światów literackich i będziecie mieli okazję spotkać się z utalentowanymi ludźmi, którzy stoją za tymi niesamowitymi opowieściami.

Dołączcie do nas, aby w pełni zanurzyć się w świecie literackiej magii i odkryć tajemnice, które kryją się między kartkami książek.

Poznajcie naszych Gości!

B

Bielawski Jakub – historyk, nauczyciel dzieci i zabawiacz gawiedzi – jest również Gościem Bloku Literatura. Głaskanie kotów mógłby nazwać swoim obowiązkiem, choć na liście zadań do zrobienia ma też pisanie książki o niezbyt rozgarniętym mężczyźnie w średnim wieku, a Jego literackim idolem jest Andersen. Napisał kilka opowiadań i powieści z gatunku tych mrożących krew w żyłach. Można by zgadywać, że to właśnie przez nie nie ma czasu na grę w RPG.

C

Cezary „Czeski” Czyżewski – choć na wodach jego duszy króluje żeglarstwo, to obecnie jest scenarzystą oraz twórcą światów w branży gamedev. To również weteran festiwali fantastycznych – do dziś ma w swojej szafie worek z ponad sześćdziesięcioma identyfikatorami z przeróżnych konwentów. Niegdyś publikował opowiadania w dawnym „Science Fiction” i dzisiejszej „Nowej Fantastyce”. Na ten czas współpracuje z wydawnictwem IX

 

Ć

Ćwiek Jakub – owiany tajemnicą i pełen nieszablonowych pomysłów. Przez ostatnie parę lat szuka jak najmniej oczywistych dróg w literaturze crime, choć jest autorem już ponad trzydziestu książek, a na koncie ma cykle Kłamca i Chłopcy, które zachowane są w gatunku fantasy; horror „Ciemność płonie” oraz kryminału noir Grimm City. Z osiągnięć w dziedzinie Jego najświeższego literackiego zainteresowania można wymienić serię Drelich, przy której pracowali również specjaliści m. in. od choreografii walk. Warto napomknąć o Jego ostatniej współpracy z Wojciechem Chmielarzem – powstał z niej bowiem serial kryminalny „Niech to usłyszą” dla Radia Zet.
Poza sferą literacką, Ćwiek jest dumnym ojcem i fanem kultury popularnej, którą śledzi z wielkim zapałem.

D

Darmiła Radomir to czterdziestoośmioletni mąż, ojciec dwójki dzieci oraz informatyk z wykształcenia, pracujący na jednej z wyższych uczelni. Do tej pory opublikował trzy opowiadania na papierze, a także kilka online. Został wyróżniony w konkursie empikGo Short 2022, a jakiś czas temu zadebiutował powieścią fantasy „Świat bez świtu”.ydawnictwem IX

Dudek Piotr i Korta Sonia – Sonia Korta to przede wszystkim entuzjastka książek (głównie o tematyce fantasy). Kocha również zwierzęta, a także interesuje się kulturą Bliskiego Wschodu, choć w Jej duszy grają wikińskie pieśni.

Piotr T. Dudek jest nie tylko pisarzem i redaktorem, ale także góralem i fanem książek (również, szczególnie fantastycznych), zwierząt i świętego spokoju (bo któż go nie uwielbia?). Lubi być w trasie, a w głębi duszy czuje się Hulkiem.

Na Dni Fantastyki przybędą z Bochni, gdzie ich głównym zadaniem jest głaskanie kotki Buki oraz wspólna praca. Ich pierwsza powieść to „Za kamień i za ciemność”. Sam Piotr T. Dudek wydał już własną książkę, a nosi ona tytuł „Kot czarownicy”. Choć jest przeznaczona dla dzieci, to każdy kociarz powinien ją przeczytać.

Dworakowski Witold – dolnoślązak w ogóle, wałbrzyszanin w szczególe 😉 A także dumny użytkownik na forum literackim Weryfikatorium.
Pisze, odkąd pamięta. Na klawiaturze też, bo takie czasy nastały, ale Witold preferuje metodę kartka-długopis-fotel-koc. W efekcie powstają historie mniej lub bardziej fantastyczne, zawieszone gdzieś między sensacją, przygodą, horrorem i tajemnicą. Między „Hyperionem”, „Przestrzenią Objawienia”, Panem Samochodzikiem i „Gwiezdnymi Wojnami”. Ta ścieżka zaprowadziła go na łamy miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror” i magazynu „Esensja”. I pewnie zawiedzie w inne ciekawe miejsca.
Zawsze na wiosnę włącza mu się pociąg do roweru, który trwa aż po późną jesień – wtedy trasy w stylu „660 km wzdłuż wschodniej granicy Polski” naprawdę nie są dla Niego niczym dziwnym. Między jednym wypadem, a drugim szwenda się pieszo po szlakach w Sudetach. Albo gra w gry. Filmy ogląda. Memy. A nawet to i owo przeczyta.

F

Fantazmaty – z Ich rękawów wypadają smoki, w kapeluszach znajdziecie cały Kosmos, a w kuchni pichcą dla Was wybuchową mieszankę grozy i strachu. Fantazmaty to zespół redakcyjny, którego działania możemy obserwować już od siedmiu lat! Stawiają na osoby debiutujące oraz mało popularne. Publikowane przez Nich teksty zazwyczaj są oryginalnie polskie, a gatunkowo mogą być horrorem, fantasy, sci-fi lub gatunkiem pokrewnym. Wydają opowiadania fantastyczne przy wsparciu około stu pięćdziesięciu osób. Wzięli na tapet owy format, gdyż sądzą, że został on zaniedbany przez rynek wydawniczy. Cała działalność jest wynikiem gorącej pasji i miłości do szeroko pojętej fantastyki oraz wiary w zdolności polskich pisarzy.

Feranos – wychowany w Suwałkach miłośnik psów oraz leśnych krajobrazów. Jest inżynierem, a tytuł zdobył na SGGW. Wziął w ramiona pisarstwo, ponieważ uważa, że słowa mają moc, aby zmienić rzeczywistość.

G

Gajzler Joanna W. autorka cyklu Necrovet. Zanim z jej głowy wydostał się pomysł na ową serię, zadebiutowała powieścią „Bóg Maszyna”, którą nominowano do nagrody Zajdla. Wśród zainteresowań naszej Gościni natknąć się można nie tylko na pisarstwo, gdyż Jej serce bije również dla herbaty i zwierzaków, nietrudno się więc dziwić, że zawodowo jest techniczką weterynarii. Posiada też własną futrzastą gromadkę, która towarzyszy Jej podczas tworzenia

Grzędowicz Jarosław – fan świętego spokoju, miłośnik jengi i filmu Władca Pierścieni, a także Gość bloku Literatura – Jarosław Grzędowicz. Nie raz i nie dwa został nagrodzony w swojej dziedzinie: ma na koncie m.in. nagrodę im. Janusza A. Zajdla w kategorii powieść, Sfinks czy nagrodę redakcji Fahrenheita.
Od 1982 roku, gdy zadebiutował, zdążył opublikować kilkadziesiąt opowiadań i osiem książek. Tą najbardziej znaną, która wyszła spod Jego pióra, jest Pan Lodowego Ogrodu, a owa powieść została podzielona na cztery tomy. W 1990 roku wraz z grupą znajomych stworzył czasopismo literackie FENIX, którego redaktorem naczelnym był w latach 1993-2001.

H

Haladyn Krzysztof – uznał, iż Jego tata za szybko odpływał w objęcia Morfeusza, gdy czytał Mu na dobranoc, więc wpadł w świat literatury. Posiada wykształcenie dziennikarza i specjalisty public relations, choć, jak by to powiedziała Kobieta Pracująca, żadnej pracy się nie boi. Dzięki Niemu wiemy, że gdyby historia i magia stanęły na ślubnym kobiercu, to byłby to genialny pomysł – dowód na to znajdziemy w „Ostatnim namaszczeniu”. W Jego osiągnięciach nietrudno zauważyć „Cyfraka”, czyli powieść cyberpunkową. Obecnie mamy okazję obserwować „Hordę” w klimacie postapo. Pomijając książki, nasz Gość kocha filmy oraz gry – nieważne czy są to planszówki, czy może postukać przy nich w klawiaturę.

I

Imprerium Meekhańskie – z cudownego uniwersum Imperium Meekhańskiego (choć nieliteralnie) przyjadą do nas aż cztery osoby:
– Bartłomiej „Robin” Skałbania to bezkonkurencyjny (dosłownie) przedstawiciel kancelarii Imperium Meekhańskiego. Jego największym hobby są uczestnictwo w licznych fandomach fantastycznych oraz przyczepianie się do szczegółów niczym rzep. Oprócz tego, jest amatorem papierowych gier RPG oraz wieloletnim Mistrzem Gry.
– Grzegorz Bielęda – równo z Wami zastanawia się, kiedy wyjdzie kolejny tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, a gdy robi sobie wolne od tej jakże męczącej aktywności, lubuje się w black metalu, literaturze (przeważnie fantastycznej), brachyterapii oraz bojówkach. Jest również specjalistą fizyki medycznej.
– Luiza Bielęda jest od zawsze beznadziejnie zakochana w książkach (a od 2013 roku to miłośniczka „Pieśni Lodu i Ognia”). Podczas czekania na „Wichry Zimy” wzięła się za „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” – nie od dziś wiadomo, że oczekiwanie na jedną rzecz leczy męka wyglądania za kolejną. Gościni jest również współzałożycielką Imperium Meekhańskiego.
– Aneta „Anett” Kruc to programistka, której sposób na ucieczkę od świata to zanurzenie się w fantastycznych wymiarach (nieważne, czy chodzi o gry komputerowe, RPG czy literaturę). Jest współzałożycielką Imperium Meekhańskiego i administratorką forum „Ogień i Lód” (jak można się domyślić – poświęcone jest ono George’owi R. R. Martinowi). Owa amatorka piwniczenia wychodzi na zewnątrz tylko na rower lub koncerty.

K

Kucenty Magdalena – z wykształcenia magister inżynier telekomunikacji, choć z pasji to pisarka – Magdalena Kucenty jest autorką wielu opowiadań o tematyce fantastycznej oraz książki „Zodiaki. Genokracja”, a także Gościną bloku Literatura. Jej dziełem jest scenariusz do gry na podstawie „Niezwyciężonego” Stanisława Lema, a napisała go dla studia Starward Industries, za który otrzymało ono Paszport Polityki. Współpracowała z m.in. CD Projekt Red oraz 11 bit studios. Gdyby lata temu nie porzuciła kariery administratora IT, kto wie, czy spotkalibyście Ją na Dniach Fantastyki?

Kwiecień Andrzej – choć urodzony w piątek trzynastego, to spotkało Go raczej szczęście niż permanentny pech. Jego losy potoczyły się od Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu na krakowskim AGH przez firmy naftowe (gdzie spędził prawie dziesięć lat, z czego połowę na platformach wiertniczych) aż do zarządzania firmą software’ową. W świecie literackim pojawił się pod koniec 2022 roku (za pośrednictwem Nowej Fantastyki), a towarzyszyło Mu Jego cyberpunkowe opowiadanie „Chrzest”. Jest miłośnikiem technologii, lubi zanurzyć się zarówno w wodzie jak i dobrym komiksie, kocha strzelectwo, a także pasjonują go systemy walki. Jego największą miłością są lasy i góry, jednak kiepsko tam z Internetem.

N

Nowak Jakub – pisarz i medioznawca pracujący na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, gdzie w zakresie jego obowiązków mieszczą się teorie mediów, kultura popularna oraz aktywność obywatelska online. Jest autorem powieści „To przez ten wiatr” (wydanej w 2022 roku pod skrzydłami wydawnictwa Powergraph), która zyskała Nagrodę Literacką im. W. Gombrowicza za najlepszy debiut, a oprócz tego napisał też zbiór opowiadań fantastycznych „Amnezjak”. Wcześniej publikował w „Nowej Fantastyce”, „Czasie Fantastyki” oraz takich antologiach jak „Głos Lema” wydawnictwa Powergraph.

S

Schimscheiner Dominika – miłośniczka kotów i zaciętego koszenia trawy, fanka remontów własnej roboty. Od lat zafascynowana swoją pracą tłumaczki literatury anglojęzycznej. Pochodzi z Krakowa, a swoją karierę rozpoczęła, od książki fantasy okraszonej niezwykłym humorem. Musiała zdobyć Jej serce, bo przy tematyce fantasy już pozostała. Zawodowo związana jest z takimi wydawnictwami jak Fabryka Słów, SQN czy Papierowy Księżyc.

Sokalska Anna znana z cyklu „Opowieści z Wieloświata”, w tym kultowej „Wiedźmy”. Nie będzie więc dla nikogo zdziwieniem, że pisarka w iście mistrzowski sposób wykorzystuje wątki słowiańskie oraz tka w swoich opowieściach sieci magicznych tajemnic. Oprócz tego, wrocławianka związana jest z branżą gier wideo, a z wykształcenia to radczyni prawna.

Suchocka Agata – pisarka, tłumaczka, ilustratorka, mecenaska i animatorka kultury. Kolekcjonerka instrumentów muzycznych, kontestatorka rzeczywistości, miłośniczka bluesa i armaniaków, której zdarza się przeczytać audiobook albo poprowadzić koncert. W twórczości literackiej mierzy się z niemal wszystkimi gatunkami, które z lubością i przekorą miesza. Ma w dorobku cykl wampiryczny, mocne powieści obyczajowe, cyberpunkowe i kilka opowiadań w antologiach.

Szmatoła Agnieszka to redaktorka, a także pisarka, która zadebiutowała zbiorem opowiadań z gatunku urban fantasy o tytule „Echidna”. Jej dłonie same rwą się do pisania, a najczęściej mają na muszce opowiadania i inne krótkie formy. O mały figiel nie zostałaby nauczycielką, jednak kto wie, czy wtedy mielibyśmy okazję zobaczyć Ją w tym roku na Dniach Fantastyki?

Szokalski Kajetan – autor powieści kryminalnej Klub Białych Zębów, a także kilkunastu krótszych form literackich, np. opowiadań lub wierszy, które publikuje w aplikacji PulpUp. Znaleźć je można również w antologiach, miesięcznikach i kwartalnikach literackich. Jest testerem oprogramowania, a jego zdaniem to zajęcie świetnie łączy się z pisaniem, gdyż oba potrzebują dociekliwości, skrupulatnego planowania i stałego zadawania sobie pytania „co by było, gdyby…?” zanim naciśnie się następny klawisz. Poza sferą zawodową nałogowo czyta, gra na konsoli i uprawia sport. Kocha piłkę nożną. Przyjedzie do nas z Warszawy, gdzie mieszka wraz z żoną i dwoma kotkami.

Szumacher Anna – tłumaczka, redaktorka, pisarka, dziennikarka, korepetytorka – w zależności od układu gwiazd i aktualnych potrzeb – z wykształcenia archeolog. Autorka głównie fantastyczna i zwolenniczka tezy, że jeśli pomysł jest głupi, ale działa, to nie jest głupi. Dumna matka kilkudziesięciu opowiadań i dwóch serii fantastycznych: trylogii Słowotwórczyni i cyklu Marii Dee oraz kilku jeszcze niewydanych powieści. Miłośniczka wszelkiego rodzaju portal fantasy, czemu daje upust w obecnie pisanych książkach. Gorliwa wyznawczyni kawy, czekolady i puchatych dresów. Pisze od zawsze, a jej pierwsza książka składa się z dwóch nabazgranych kredką stron i własnoręcznie narysowanej okładki.

W

Wegner Robert M. jest laureatem takich nagród literackich jak Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, Srebrnego Wyróżnienia czy też nagrody Sfinks, a jego przygoda z samą literaturą sięga 2002 roku, gdyż to właśnie wtedy jego tekst po raz pierwszy został opublikowany (nr 19 miesięcznika „Science Fiction”). Tytuł owego opowiadania to „Ostatni lot Nocnego Kowboja”. Siedem lat później nastąpił debiut książkowy – zbiór opowiadań fantasy pt. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe” ujrzał światło dnia, a druga część ukazała się w 2010 roku. Do tej pory Jego książki zostały przetłumaczone na język czeski, ukraiński i rosyjski. Pisarz najbardziej zasłynął z wyżej wymienionych „Opowieści z meekhańskiego pogranicza.”, które obejmują nie tylko dwa tomy opowiadań, lecz także trzy powieści. Jego teksty można też znaleźć w magazynach takich jak „Science Fiction” czy antologiach.

Wielgus  Grzegorz – człowiek żywo zainteresowany historią średniowiecza, a także martwo zainteresowany folklorem, wierzeniami oraz opowieściami sprzed wieków, zwłaszcza, jeżeli dotyczą potworów i pogrzebów. Laureat specjalnej nagrody Pyrkonu w konkursie „Fantastycznie Utalentowani”.
Autor „Pieśni Pustyni”, „Pieśni Zemsty”, „Wilków”. „Pękniętej Korony, „Czarcich Słów”, „Saala”, „Krzyżowca”, a także kilkunastu opowiadań, które zostały opublikowane w antologii „(nie) Realna Magia” i internetowych czasopismach Creatio Fantastica, Silmaris, Biały Kruk, Histeria, Szortal oraz Abyssos.

Wierzbicka Katarzyna ma na koncie od groma fantastycznych, np. bajkę „O królewiczu, który się odważył” czy świąteczną powieść dla najmłodszych „Elf do zadań specjalnych”, a jedna z bajek o tytule „Nikt nie widzi słoni” otrzymała nagrodę w konkursie Świat Przyjazny Dziecku.
Oprócz tworzenia krain przyciągających zewsząd dziatki, nasza Gościni jest autorką serii „Między światami” z gatunku urban fantasy skierowanej do starszych czytelników. Prywatnie wychowuje trójkę dzieci (które służą za genialną inspirację do pisania o demonach), czyta książki fantasy, przysłuchuje się musicalom oraz myśli o podróżach. 💜✒️✨

Włoka Agnieszka – redaktorka naczelna wydawnictwa Pulp Books, publikuje w piśmie „Nowa Fantastyka”. Przeprowadza wywiady, moderuje spotkania autorskie i dużo rozmawia o książkach „Pomiędzy stronami”. Jako była bibliotekarka ma zdolność ogarniania rzeczy niemożliwych. Zadebiutowała w odsłonie fantastycznej serii „Tarnowskie Góry” opowiadaniem „Wszystkie śmierci Klary”.