Blok naukowy to magia, która tkwi w świecie nauki, oraz odkrywanie możliwości, jakie nauka daje nam do dyspozycji.
W części naukowej skupimy się na fascynujących aspektach nauki i technologii. Specjalnie dla Was o swoich dziedzinach opowiedzą naukowcy z najlepszych polskich uczelni. Dowiemy się co zabrać ze sobą w podróż na inne planety i czy już zacząć budować kriokomorę. Posłuchamy jak bezpiecznie bawić się w alchemika i co spakować na wędrówkę z dinozaurami. Poszukamy odpowiedzi na pytanie czy nauka i magia mają ze sobą coś wspólnego i obejrzymy mikroskopijny świat, o którego istnieniu nie mieliśmy nawet pojęcia.
Poznajcie naszych Gości!
K
Dr inż. Kluczyk Alicja jest adiunktem na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a oprócz tego jest częścią Zespołu Inżynierii Peptydów. Zajmuje się przekazywaniem wiedzy na temat metod chromatograficznych czy chemii kryminalistycznej, a także miesza pracę z humorem poprzez wyszukiwanie chemicznych memów oraz przesiadywanie nad widmami spektrometrii. Jej zawód obejmuje pisanie instrukcji i publikacji naukowych, lecz odkładając na bok ciężkie zadania z przyjemnością czyta fantastykę i wyszukuje w niej elementów ukochanej chemii (a w tym roku odreagowuje przygotowując z pewnością interesujące wykłady na Dolnośląski Festiwal Nauki oraz Dni Fantastyki). 💜⚗️🧪
Blok NaukaKołyszko Mikołaj – religioznawca oraz scenarzysta gier, a znać Go można z serii podcastowej „Egzorcyzmy. Przerażająca historia Anneliese Michel”, za którą został finalistą bestsellerów Empiku 2023.
Jest autorem chociażby horror-komediowej gry paragrafowej „Dziady, część V. Dziady, które nie spieprzają”, szamanistycznej serii gamebookowej „Tajemne Oblicze Świata” czy książki „Groza jest Święta”.
Ma na koncie takie współprace jak z czasopismem OkoLica Strachu oraz Magazynem Histeria. Oprócz tego, został wyróżniony tytułem Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku.
Iście przerażająco ciekawa persona. 🖤
N
Nauka po głębszym – za siedmioma morzami i procentów strugami żyli sobie mądrzy ludzie z podcastowymi pomysłami…
Mowa tu o Nauka po głębszym – to zespół złożony z popularyzatorów, który tu i ówdzie (Facebook, Instagram, Spotify) wyjaśnia różne zagadnienia, a do tego naukowego kotła wrzucono technikę czy nawet gastronomię. Członkowie prowadzą podcasty i wciągające prelekcje, a to wszystko okraszone jest genialnym humorem, którego nie można im odmówić. W tematach poruszanych przez Gości bloku Nauka znaleźć można promieniujące zabawki, drzewo genealogiczne pierników, meduzy, którym nie chce się umierać oraz ciekawostki z branży kosmicznej.
O
Opolski Marcin „Wilk” – na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych jako specjalista SEO, lubi biegać, a szczególnie ultramaraton i niegdyś współtworzył audiodeskrypcje komiksów, zaś w nadchodzące sierpniowe dni będzie naszym Gościem. Chodzi tu o Marcina „Wilka” Opolskiego, który oprócz poświęcania się pisaniu opowiadań raz na jakiś czas, koordynuje projekt Zapomniane Sny. Cóż to takiego? Zapomniane Sny to projekt mający na celu powstawanie darmowych bądź charytatywnych antologii opowiadań i komiksów. Pod skrzydłami projektu promowane są dobroczynne organizacje. Do tej pory we wspomnianych antologiach pojawiali się nie tylko autorzy z większym dorobkiem, ale także debiutanci. Co wspaniałe, projekt wytrwale promuje dostępność fantastyki dla osób z dysfunkcjami wzroku!
Ostrowski Kacper – pracownik PWr w Katedrze Inżynierii Pojazdów (Wydział Mechaniczny). Od lat zajmuje się On projektowaniem oraz tuningowaniem pojazdów, działa także w motorsporcie. Zajmował stanowisko inżyniera w serii GT4. Choć zawodowo pasjonują go pojazdy, to i prywatnie jest miłośnikiem wszystkiego, co jest napędzane silnikiem. Uwielbia również muzykę, najnowsze technologie, jeździectwo i social media.
P
Pawłowska-Zygarowicz Anna – jeśli Was również interesuje popularyzowanie nauki, to dr Anna Pawłowska-Zygarowicz jest Gościnią, która przypadnie Wam do gustu – doktor nauk chemicznych, która w wolnych chwilach preferuje birdwatching i czytanie książek, Gościni bloku Nauka. Co dodatkowo imponujące w Jej karierze naukowej, ma za sobą staż na MIT (Massachusetts Institute of Technology). Dziś pracuje w branży IT, a gdy tylko ma na to czas, popularyzuje naukę, np. poprzez organizację Strefy Naukowej na Festiwalu Fantastycznym Pyrkon. Oprócz nauki, w Jej sercu znajdziemy też miejsce dla ukochanej suczki rasy corgi welsh pembroke oraz na wirtuozerskie pakowanie prezentów.
Blok NaukaPłatek Karolina – doktorantka Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, a na uczelni znalazła się dzięki fascynacji japońską bronią białą i sposobem jej wytwarzania. Do zakresu tematów Jej artykułów naukowych zalicza się analiza procesów niszczenia materiałów, choć najświeższym upodobaniem naszej Gościni jest zastosowanie wysokotemperaturowej plazmy do wytwarzania warstw z materiałów półprzewodnikowych. W przerwach od materiałoznawstwa można złapać Ją na rysowaniu i przemierzaniu przeróżnych szlaków.
Blok NaukaPolański Radek „Rynvord” – od ponad dekady spotkać Go można na wielu konwentach, na których głosi ciekawostki związane z nauką i Kosmosem. Co do samych konwentów, nasz Gość jest wieloletnim koordynatorem Imladris (Krakowskich Weekendów z Fantastyką); był również głową programu Coperniconu 2023. Od roku bieżącego jest członkiem zarządu Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”. Nazywany „smoczym tatą”, gdyż na wyżej wymienionych Imladrisach został kreatorem Imladrisowych Smoków.
Blok NaukaV
Vizvary Istvan – z miasta Łódź przyjedzie do nas Istvan Vizvary – polsko-węgierski pisarz oraz Gość Bloku Nauka. Dziś ma czterdzieści dziewięć wiosen, a z wykształcenia jest matematykiem, choć zawodowo to inżynier oprogramowania. Pomimo tej ścisłej natury, Jego serce bije w rytmie filozoficznych rozterek, a na czynniki pierwsze rozkłada biologiczne zagadnienia.
Ma na koncie parę opowiadań science-fiction i bizarro, które publikowane są w antologiach czy czasopismach takich jak „Nowa Fantastyka”. Jest także autorem dwóch powieści: „Vivo” oraz „Lagrange. Listy z Ziemi”, z czego ta druga została nagrodzona przez wymieniony wyżej magazyn w kategorii „Polska Książka Roku 2024” oraz była nominowana do nagród takich jak im. A. Zajdla.
Z
Zygarowicz Remigiusz „Remi” – historyk Wojskowości i archiwista. Autor artykułów popularnonaukowych oraz popularyzator historii, szczególnie historii wojskowości XIX i XX wieku.
Jako rekonstruktor historyczny i członek GRH 3. Bastion Grolman – jednej z najstarszych czynnych grup rekonstrukcyjnych w Polsce, brał udział w licznych historycznych projektach, w tym produkcjach filmowych i serialowych, ale jego działalność popularyzatorska obejmowała także współtworzenie części historycznej polskiej edycji Zewu Cthulhu czy około 100 prelekcji popularnonaukowych wygłoszonych nie tylko na konwentach, ale również w ramach projektu „lekcja w kinie” realizowanych przez Multikino.
Zawodowo od 2018 roku pełni rolę koordynatora Festiwalu Fantastyki Pyrkon, a od 2021 – rolę dyrektora artystycznego tej imprezy. Prywatnie sporo czyta (głównie biografii i literatury faktu) i gra w gry na PC (głównie w starocie) ma psa rasy corgi a w wolnych od pracy chwilach chętnie skleja modele samochodów w skali 1:24.