Blok popkulturowy

Blok popkulturowy jest często pierwszym krokiem, który podejmujecie w stronę fandomów. Jest on również magnesem, przyciągającym osoby uważające, że fandomy są czymś totalnie nie dla nich – a potem właśnie, przez wszechobecność tematów i motywów popkulturalnych, w ten fandom wsiąkają, znajdując w nim coś dla siebie. W tym roku u nas również nie zabraknie popkultury – będzie Batman i DC, będzie Harry Potter. Odwiedzimy Star Wars i Władcę Pierścieni. Posłuchamy o wiedźminie i dowiemy się czegoś o wampirach czy słowiańskich obrzędach.

Poznajcie naszych Gości!

A

Adamus Magda – w swojej twórczości znana pod pseudonimem Catus Geekus, w rzeczywistości to Magdalena Adamus. Zawita do Miasta Wyobraźni, aby dzielić się z Wami swoją wiedzą. Jest tłumaczką audiowizualną, a w swoich socialach mówi o tłumaczeniach, obserwuje rynek wydawniczy i analizuje literaturę popularną oraz szeroko pojętą popkulturę. Jest współprowadzącą podcastu Czytu Czytu (poświęconego książkom). Przeniosła się z YouTube na Instagram i TikTok.

B

Brumirska-Zielińska Magda – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, kobieta z wykształceniem dziennikarki i psycholożki. Interesuje się tworzeniem transkrypcji dla osób niesłyszących i słabosłyszących, koordynuje produkcję audiobooków w Fantazmatach, a kiedy nikt nie patrzy, wykonuje swetry.

C

Czajka-Kominiarczuk Katarzyna – współprowadząca podcastów ZVZ (drugą połową owego podcastu jest Paweł Opydo, również jeden z Gości), a także Czytu-Czytu, który prowadzi razem z Megu z Catus Geekus, a sama audycja jest zachowana w temacie literatury. Nasza Gościni prowadzi również własnego bloga o nazwie Zwierz popkulturalny.

F

Flamma Adam – fan szeroko pojętej fantastyki, postaci Sheldona Coopera czy memów z Garrusem Vakarianem. Obecnie jest wykładowcą akademickim oraz narrative designerem w studiu Digital Daredevils. Ma na koncie współtworzenie studia Astrolabe Stories i autorstwo takich książek jak „Wiedźmin. Historia fenomenu” czy „Akcja jest kobietą. Lara Croft oraz inne bohaterki gier akcji…”. Jest również współautorem „Kruche awatary? Reprezentacje niepełnosprawności w grach wideo”. Oprócz tego, jest specjalistą z zakresu storytellingu i kulturowych uwarunkowań projektowania gier wideo.

K

Kościńska Natalia – zdarzyło Wam się marzyć o własnym toporze? Jeśli tak, to Natalia Kościńska może okazać się Waszą bratnią duszą – jest Gościnią bloku Popkultura oraz założycielką podcastu „Słowiańskości”. Z zamiłowania i wykształcenia to polonistka; członkini Stowarzyszenia Badaczy Popkultury „Trickster” (kolejna w zestawieniu naszych Gości!). Jej serce bije dla polskiego folkloru, a w nim szczególnie pociągają Ją wątki religijne i demonologia. Nie wygłasza prelekcji jedynie na Dniach Fantastyki, bo spotkać Ją można na Polconie, Horror Day czy Nyskonie, a oprócz tego przekazuje wiedzę studentom i szkoli kadry kultury w ramach współpracy z Fundacją Good Culture. Co ciekawe, jest też autorką scenariuszy terenowych gier mobilnych, które inspirowane są lokalnymi podaniami oraz takimi utworami jak „Ścieżki czarownic”, „Przebudzenie stolemów” (o demonologii kaszubskiej) lub „Gdzie Licho nie może…” opowiadające o obrzędach starodawnych Słowian. Odpoczywając od wspaniałości słowiańskiego świata, nasza Gościni szydełkuje, ogląda filmy science-fiction oraz nawiedza różnego rodzaju muzea.

Ł

Łojba Monika – między pędzeniem na końskim grzbiecie tam, gdzie Ją oczy poniosą, a spędzaniem czasu „knując coś niedobrego”, Monika Łojba znalazła chwilę, aby zawitać do bloku Popkultury na Dniach Fantastyki.
Znać Ją możecie z podcastów pod nazwą „Tak to jest – mniej więcej”, które nagrywa dla Radia Luz (prowadzi też fanpage o tej samej nazwie!). Jest miłośniczką kultury słowiańskiej i – a jakże – podcastów o tematyce kryminalnej. Uwielbia RPG, planszówki oraz eksperymenty z cosplayem, a oprócz tego zawodowo działa na rzecz dostępności i wsparcia osób z niepełnosprawnością. ❤️🎤

M

Maj Krzysztof M. – również w tym roku pojawi się u nas Krzysztof M. Maj, a będzie on Gościem bloku Popkultura. Wykłada na AGH (a ściślej mówiąc, na Wydziale Humanistycznym) i jest zadeklarowanym groznawcą. Jest autorem serii książek Allotopie z 2015 roku oraz Światotwórstwa w fantastyce. Od trzech lat tę barwną postać obserwować można na YouTube na kanale o nazwie „Krzysztof M. Maj”.

Makuch Szymon – autor książki „Idea nadnaturalnego przedłużania życia w mediach i literaturze XX wieku” oraz członek Stowarzyszenia Badaczy Badaczy Popkultury Trickster i Stowarzyszenia Badania i Rozwoju Gier GameUP.
Jest fanem prawa własności intelektualnej, uważnie śledzi biografie piłkarzy, a także przyznaje się do wielbienia kiczowatych filmów fantasy. Obecnie pracuje jako wykładowca (akademicki i nieakademicki), a po godzinach z uśmiechem na twarzy pokonuje Orków w grach z uniwersum „Władcy pierścieni”.

Malinowski Bartosz Filip – mamy nadzieję, że tak jak Bartosz Filip Malinowski lubicie analizować filmy, gry i seriale. Nasz Gość bloku Popkultura dodatkowo je recenzuje oraz rozmawia z ich twórcami (ekscytujące, czyż nie?). Jest autorem vloga Bez/Schematu, gdzie przekopuje się przez popkulturę w poszukiwaniu esencji, znaczeń czy wartości. Opowiada historię wizualne oraz interaktywne, a dzięki ciągłemu kontaktowi z innymi twórcami sam nieustannie się rozwija.

O

Opydo Paweł – zapalony współtwórca projektu Spalmy to!; podcaster oraz twórca wideo. Do Jego osiągnięć można zaliczyć programy Złe piosenki oraz Złe książki, które znajdziecie na YouTube. Owe programy polegały na dogłębnej analizie dzieł literackich i muzycznych niezwykle ważnych dla polskiej kultury. Sam twórca stanowi część feministyczno-społeczno-popkulturowego podcastu ZVZ. Do Jego zainteresowań można zaliczyć literaturę, choć sam żadnej książki jeszcze nie napisał.

P

Piotrowski Bartosz „Kapitan Fandom” – absolwent kierunku badania i projektowania gier na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, posiada wykształcenie game designera. Samą popkulturą interesuje się od dawien dawna, a od kilkunastu lat działa w fandomie jako prelegent, larpmaster i organizator konwentów różnej maści. Kiedyś ofiarowywał się redakcjom wielu zinów czy portali fantastycznych, natomiast teraz ciągnie Go do skupienia się na własnym fanpage’u.

Pisula Radosław – pan i władca popkulturowo-życiowego fanpage’a Full Frontal Pisula, współzałożyciel vloga i podcastu Napisy Końcowe oraz kanału z sesjami RPG Gramy sobie. Karmi się filmami, głównie różnorodnymi horrorami, Złotą Erą Hollywood i kinem akcji. Szczególnie upodobał sobie sequele, na które nikt nie czeka, chociażby kolejne „Króle Skorpiony”.

R

 Repeczko Dominika – to pochodząca z Bydgoszczy miłośniczka rodzinnego miasta oraz literatury fantastycznej (również zawodowo). Lata temu została redaktorką, a jako headhunter niejednemu pomogła rozwinąć literackie skrzydła w Fabryce Słów. Oferuje również pomoc zaprzyjaźnionym autorom w publikowaniu za granicą, np. w Czechach. Zajmuje się również tłumaczeniami, a w tej chwili może chlubić się ponad siedemdziesięcioma przełożonymi tytułami!

Rogowski Oskar – już od trzeciego roku życia Jego serce bije dla superbohaterów i popkultury. Wy też tak macie? Jeśli tak, Oskar Rogowski będzie Gościem idealnym dla Was. W 2014 roku założył kanał na YouTube pod swoim imieniem i nazwiskiem, gdzie dzieli się wiedzą na temat komiksów. Współprowadził również podcasty Comics Weekly, a także Nienazwany podcast filmowy. Ma na koncie tłumaczenia komiksów Marvela na język polski. Obecnie jest częścią kanału Napisy Końcowe oraz Gramy sobie (na tym drugim prowadzi sesje RPG).

S

Śmigiel Łukasz dla zainteresowanych dziennikarstwem najlepszym wyborem będzie zapoznanie się z postacią jednego z Gości Bloku Popkultury – Łukasz Śmigiel to adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, a wiele z Jego tekstów znalazło uznanie w między innymi Ekranach, Czasie Literatury, Onecie, Nowej Fantastyce, Przekroju, Pixel Kulturze Gier Wideo, Polska Times, Alfred Hitchcock poleca oraz Best Filmie (niezwykle imponujące CV, prawda?). Oprócz tego, jest także autorem opowiadań i powieści (różnych gatunków, bo przejść można od sci-fi przez horror aż do romansu), dziennikarzem radiowym i prasowym.

W

Dr Wolski Michał – za dnia adiunktem w Zakładzie Edytorstwa w Instytucie Filologii Polskiej UWr, w nocy zaś badaczem popkultury! Przywdziewa wtedy ochronne gogle, bielusieńki kitel i zaczyna zgłębiać wiedzę na temat filmów (Jego serce nie jest obojętne amerykańskiemu kinu neobarokowemu), komiksów superbohaterskich czy gier wideo. Z pasji rzuca wyzwania kolosalnych rozmiarów robotom; ściga się ze znajomymi z CD-Action, kto pierwszy odda tekst do druku, a także jest częścią Stowarzyszenia „Trickster”, które zbiera (oczywiście, sekretnych) badaczy popkultury. Możecie Go spotkać na kanale Pora Imperatora na YouTube, a poznacie Go po nieśmiesznych żartach, które są jego największą bronią.